Voogedastusplatvorm Netflix lõpetas hiljuti lastele suunatud multika tootmise, milles astus ühe tegelasena üles ka end sooliselt "mittebinaarsena" (ei mees- ega naissoolisena) määratlev piison Fred, kes nõudis enda kohta asesõna "nemad" kasutamist. Fredil on ka kaks isa, kes määratlevad end tema emadena.
Lastesaade "Ridley Jones" lasti eetrisse 2021. aastal ning äsja ilmus selle viies ja viimane hooaeg. Multikas on suunatud väga noortele vaatajatele, alates 2. eluaastast. Selle vaatajareiting on aga kõigest 2,5 tärni kümnest.
Sari toob vaatajate ette Ridley nimelise tüdruku seiklusi, kes elab maagilises muuseumis koos oma ema ja vanaemaga. Tema kaaslaseks on aga "mittebinaarne" piison Fred, kellel on kaks "issi emmet".
Multika lesbiline looja Chris Nee ütles sarja eetrisse laskmise ajal, et ta on siin selleks, et maailma muuta või seda üritades lahkuda. "Ma tean, mida tähendab, kui sind käsitletakse "teistsugusena". Minu töö on näidata maailma sellisena, nagu ma tahan, et see oleks," selgitas ta toona.
Inimesed reageerisid tugevalt 5. hooaja 8. osale nimega "Karjapäev", vahendab Daily Wire. See episood keskendub "mittebinaarse" piisoni arutelule asesõnade kasutamise üle.
"Minu süda ütleb, et ma tunnen ennast kõige enam iseendana, kui mu nimeks on Fred. Seda seetõttu, et ma olen mittebinaarne ja Fred on nimi, mis mulle kõige paremini sobib. Ning ma kasutan samuti asesõna "nemad", kuna minu kutsumine temaks või temakeseks ei tundu mulle õige," selgitab "mittebinaarne" piison Fred.
Seepeale vabandab piison Fredi vanaema Dottie tema ees, et kasutas "vale" nime ja asesõnu.
Twitteris süüdistasid mitmed kasutajad multikat radikaalse vasakpoolse sooteooria propageerimises koolieelikutele.
"Ärge tulge mulle rääkima, et selle taga pole agendat. Netflix on sellega taaskord hakkama saanud. See saade on koolieelikutele. Hüvasti, Netflix," kirjutas üks kasutaja.
"See on päris lastesaade Netflixis. Nad tulevad teie laste järele," kirjutas Twitteri kasutaja Libs of TikTok.
Sarja looja sõnul teda aga ei üllata, et Netflix hülgas vaikselt esimese koolieelikutele suunatud saate, milles on "mittebinaarne tegelane, kes kapist välja tuleb".
Nee kinnitab, et see on nüüd selle sarja lõpp: "Nad lõpetasid meie saate pärast seda, mida nad nüüd eetrisse lasid. Nii, et sellega on kõik."
Sarja looja kutsub aga seda multikat oma lastele näitama, kuna see olevat "oluline" ning kujutab endast "suunist kapist välja tulemiseks", kuna seal näidatakse lastele kedagi, kes räägib oma isikuliste asesõnade ja/või nime muutmisest.
Toimetas Martin Vaher