Eesti Hotellide ja Restoranide Liit käis enne koalitsioonleppe sõlmimist rääkimas kõikide valitsusliidu erakondadega, kes eranditult kinnitasid, et majutusasutustele käibemaksutõusu ei tule.
„Käisime kõik erakonnad läbi ja uurisime, kuidas meie saaksime riigi tulusid kasvatada ja et maksuerisus peaks jääma. Kõik kinnitasid, et mingit muudatust ei tule," sõnas Eesti Hotellide ja Restoranide Liidu juhatuse esimees Ain Käpp Postimehe vahendusel.
Tema sõnul tähendab majutusasutuste käibemaksu määra tõstmine seda, et suurüritused lähevad Eestist Lätti või Leetu, kus käibemaks on vastavalt 9 ja 12 protsenti. Muuhulgas tekib teatud negatiivne lumepalliefekt, kuna turistidest sõltuvad ka mitmed teised majandusharud.
„Läti ja Leedu katsetasid käbemaksutõusu kunagi ja lasid vähem kui aastaga käibemaksu taas alla, sest see mõjus väga halvasti," märgib Käpp.
Uue valitsusliidu plaan tõsta majutusasutuste käibemaksu 22 protsendile teeb Eestist konkurentsitult piirkonna kõrgeima majutusasutuste käibemaksu määraga riigi. Ümbritsevates riikides on maksumäär 7-12 protsenti. Muuhulgas tõuseb Eesti kogu Euroopas teiseks riigiks majutusasutuste käibemaksu suuruse poolest, esikohal on Taani.
„Me pole suutnud veel tänast inflatsiooni hindadesse panna ja kui me peame tõstma hindu 13 protsenti, lisaks kallinevad tööjõukulud ja muu sisendhindade tõus, siis me peaks saama vähemalt 18 protsenti rohkem käivet üle sektori, kuid see ei ole reaalne," selgitab Käpp ja lisas, et sektoril pole ka sellist kasumit, mille arvelt maksutõus ära kannatada.
Hävitava hinnangu andis valitsusliidu plaanile ka Haapsalu linnapea Urmas Sukles: "Täismääras käibemaksu tõstmine majutusasutustele on küll väga karm katsumus niigi rasketes oludes siplevale sektorile, aga ju on kellelgi ikka nii pime viha Eesti majutusasutuste vastu, et selline otsus olevat sündinud."
Valitsuskoalitsiooni läbirääkimistel oli rahandusvaldkonna põhivedajaks Mart Võrklaev Reformierakonnast, kellest saab ühtlasi ka uus rahandusminister. Intervjuus ERR-ile lausus Võrklaev, et valimistel ei räägitud maksude tõstmisest rahvale seetõttu, et rahva käest pole mõtet selle kohta küsida: „Maksutõstmist me ei lubanud, aga makse pole mõtet rahvahääletusele panna."
Toimetas René Allik