Poola ja Ungari teatasid laupäeval (15.04), et keelavad oma talunike kaitsmise eesmärgil ära Ukraina toiduainete impordi.
Peamiselt puudutab impordikeeld Ukraina teravilja. Kui algas Ukraina sõda, ei saanud riik enam üle Musta mere kulgevaid kaubateid kasutada ja nii hakati vilja importima läbi naabruses asuvate Euroopa Liidu riikide, vahendab Euractiv.
Kuid logistiliste probleemide tõttu hakkas Ukraina teravili kuhjuma Ungarisse ja Poola ning seda hakati realiseerima kohapeal. See omakorda alandas viljahindu, mis sugugi ei meeldi riikide kohalikele talunikele. Poolas astus tekkinud probleemide tõttu tagasi põllumajandusminister.
Laupäeval impordikeeldu tutvustades nentis Poola valitsuspartei PiS juht Jarosław Kaczyński, et kui vilja ja kümnete teiste toiduainete importi Ukrainast ei keelustata, põhjustab see riigi põllumajanduses laiaulatusliku kriisi.
Kaczyński sõnul on nad jätkuvalt Ukraina kindlameelsed toetajad.
Samalaadse, Ukraina toiduainete impordikeeldu puudutava sõnumiga esines Ungari põllumajandusminister Istvan Nagy.
Mõlema riigi impordikeeld kehtib kuni 30. juunini.
Poolas puudutab impordikeeld teravilja, suhkrut, liha, puu- ja juurvilju, piimatooteid, mune ning mitmeid teisi toiduaineid.
Ungaris ei taheta oma turul näha Ukraina teravilja, õliseemneid ja muid toiduaineid.
Ukraina põllumajandusministeeriumi sõnul on tegemist "kahetsusväärse otsusega". "Kui Poola talunikel on raske, siis Ukraina talunikel on sõja tõttu kõige raskem," lisas see.
Mõlemad riigid ootavad probleemile tervet Euroopa Liitu hõlmavat lahendust.
Ukraina tervalijaekspordi keelamist kaalub lisaks Bulgaaria.
Toimetas Karol Kallas