Saudi-Araabia valitsuse poolt märtsi lõpus vastu võetud otsus liituda Hiina ja Venemaa telje domineeritud Šanghai koostööorganisatsiooniga näitab riigi kaugenemist pikaajalisest strateegilisest partnerlusest Ameerika Ühendriikidega.
Islamikuningriigi valitsus andis oma nõusoleku memorandumile, mille alusel riik liitub Šanghai koostööorganisatsiooniga (SKO) "dialoogipartneri" rollis, vahendab Reuters. SKO on euraasiakeskne majandus- ja julgeolekuliit, mis hõlmab idapoolkera võimsamad riigid Hiina, Venemaa ja India.
SKO loodi 2001. aastal Venemaa, Hiina ning endiste NSV Liidu Kesk-Aasia vabariikide poolt, ent see organisatsioon on viimastel aastakümnetel laienenud, lisades liikmetena India ning Pakistani.
Lisaks Saudi-Araabiale liitus SKOga septembris 2022 ka teine Lähis-Ida suurriik Iraan, mis arvatakse saavat formaalselt ühenduse täisliikmeks eeldatavasti aprillis 2023.
Saudi Araabia liitumine SKOga on samm, mis oleks olnud mõeldamatu kõigest 10 aastat tagasi tulenevalt riigi enam kui pool sajandit kestnud majandus- ja julgeolekualastest suhetest Ameerika Ühendriikidega, mis välistas riigi strateegilise koostöö Euraasia suurvõimudega.
Saudi Araabia liitumisotsus tehti teatavaks kõigest mõned päevad pärast riigi naftamonopoli Aramaco allkirjastatud lepingut, millega naftakonglomeraat asub koostööle Hiina energeetikafirmadega arendamaks naftamaardlaid Kirde-Hiinas.
Kuigi Washingtoni sõnul ei muuda asjaolud nende osalemist Lähis-Ida regioonis, on Ühendriikide julgeolekuringkonnad arengutest selgesti häiritud.
SKO andis hiljuti teada, et kavatseb käesoleva aasta augustis viia Venemaa Tšeljabinski regioonis läbi ühised militaarõppused, mida teostatakse ühise terrorismivastase võitluse egiidi all.
Toimetas Adrian Bachmann