Ameerika Ühendriikide oodatav eluiga on olnud püsivas languses juba 2014. aastast alates.
Kuigi Ameerika Ühendriigid kulutavad kõikide arenenud riikide seas kõige suuremaid summasid tervishoiule, on riigi elanike oodatav eluiga langenud ligi 10 aastat järjest. OECD andmetel kulutatakse Ühendriikides ühe inimese kohta aastas 12 318 dollarit tervishoiu tagamise eesmärgil. Vaatamata sellele on USA keskmine eluiga mitte üksnes madalam kui teistel kõrge sissetulekuga tööstusriikidel, vaid see on ka pikaajalises languses, vahendab portaal TrtWorld.
2014. aastal jõudis Ühendriikide keskmine oodatav eluiga 79 aastani, kus see säilis samal tasemel kuni 2020. aastani. Viimased kaks aastat on Ühendriikide keskmine oodatav eluiga aga langenud 3 aasta võrra 76 eluaastani ning trend ei näita pöördumise märke. Ühendriikide drastiline oodatava eluea langus viimasel kahel aastal on USA riikliku tervisestatistika keskuse andmetel suurim möödunud saja aasta jooksul.
Ameeriklaste peamiste oodatavat eluiga kahandavate faktorite hulka on arvatud muuhulgas COVID-19 (Ühendriigid omavad maailmarekordit koroonaviiruse arvele pandud surmade koguarvus, mis on tänaseks ületanud miljoni piiri), narkootikumide üledoosid (2022. aastal lahkus 106 000 ameeriklast enneaegselt narkootikumide üledoosi tõttu), kasvavad enesetappude arvud ning südame veresoonkonna haigused ja vähk.
Toimetas Adrian Bachmann