Ühendkuningriigi küberjulgeoleku keskuse asutaja ja endina valitsuse signaalluure juht hoiatab kunstliku intelligentsi eest, viidates tõsistele ohtudele ühiskonnale.
Ciaran Martini sõnul suudab kunstlik intelligents (KI) luua usutavaid valesid nii lugude kui ka piltide näol nii kergesti luua, et see ohustab ühiskonda. Martin on endine Briti valitsuse signaalluure agentuuri (GCHQ) juht, agentuuri roll on Suurbritannias sama, mis on USA-s NSA-l.
Martin näeb usutluses The Times'ile suurt probleemi muuhulgas ka selles, et KI-d töötavad välja eraettevõtted, mistõttu valitsustel puudub kontroll protsessi ja sisu üle. Informatsiooni usutavuse filtreerimise ootus, mida sageli KI positiivse võimekusena välja tuuakse, on tema sõnul ebarealistlik ja juhib tähelepanu sellele, et ka infotehnoloogiavaldkonna helgemad pead on osutanud KI-ga seotud tõsistele riskidele.
Muuhulgas toob Martin välja, et ka Europol on KI eest hoiatanud, et kuna tehisintelligentsiga on võimalik väga osavalt teha õngitsuskirju tänu KI võimele luua väga usutavaid tekste ja kõnesid. „Seda võimekust saab ulatuslikult kuritarvitada, et eksitada potentsiaalseid ohvreid ja luua usaldus kurjategijate vastu," lisas Martin.
Lisaks valeinfo loomisele on KI puhul suureks probleemiks privaatsete andmete kogumine ja läbipaistvuse puudumine.
Riikide reaktsioonid KI tehnoloogiale on väga erinevad. Itaalia näiteks keelas kõneroboti ChatGPT kasutamise riigis, samas Ühendkuningriik on võtnud suuna KI lubamisele, küll aga tahetakse seda väga rangelt reguleerida. Rumeenia seevastu on aga võtnud väga liberaalse suuna ja valitsuse juures on ametis ka KI-nõunik.
Toimetas René Allik