Poola ettevõte Spaceforest kavatseb veel juunikuus panna toime oma välja töötatud suborbitaalse Perun nimelise kosmoseraketi katselennu.
Läänemere kaldal asuvas Poola õhuvägede Ustka polügonilt alguse saava katselennu käigus üritatakse raketiga jõuda 50 kilomeetri kõrgusele. Kui katselend õnnestub, siis sügisel üritatakse ületada saja kilomeetri kõrgusel asuv tinglik Kármáni joone nimeline kosmose piir, vahendab ReMix.
Perun sündis tänu Odava Suborbitaalse Raketi (Suborbital Inexpensive Rocket; SIR) projektile, mille eesmärgiks on viia kosmosesse 50-kilogrammine last, mille maksumus ei ületa 4600 eurot.
Kui Perun jõuab määratud kõrgusele, siis langeb see Maale langevarjude toel tagasi ja raketti saab mitmeid kordi taaskasutada. Raketi pikkus on üksteist ja pool meetrit, läbimõõt on 45 sentimeetrit ja see kaalub 970 kilogrammi.
Peruni mootor kasutab kütusena modifitseeritud parafiini, mis atmosfääri kahjulike ainetega ei saasta. Mootori valmistamiseks kasutatakse komposiitmaterjale.
Kui katselennud sujuvad ootuspäraselt, hakkab Spaceforest teenuseid pakkuma juba käesoleva aasta lõpus. Perun suudab 50 kilogrammise laadungi toimetada kuni 150 kilomeetri kõrgusele – mis on kõige madalama orbiidi kõrgus, millelt asjad enam Maale ei kuku.
Eelnevad katsetused on Perun läbinud edukalt.
SpaceX rakettidega maksab ühe kilogrammi toimetamine orbiidile alates 900–1800 eurost. Kui ettevõte saab tööle Starshipi, siis peaks hind langema alla 200 euro.