Uuriv ajakirjanik ja mõttekodalane Michael Shellenberger kirjeldab Substacki postituses, kuidas ÜRO ja USA valitsus, mis on seadnud üheks oma olulisemaks eesmärgiks võitluse väärteabega, on ise ühed maailma suurimad väärteabe levitajad.
Ameerika Ühendriikide sisejulgeolekuministeeriumi haldusalasse kuuluv küber- ja taristujulgeoleku amet (Cybersecurity and Infrastructure Security Agency; CISA) muretseb, kuidas "võõramaine mõju" ohustab riiklikku julgeolekut, mis kasutab oma eesmärkide saavutamiseks ära "tahtmatu ja tahtliku väärteabe ning pahateabe" (misinformation, disinformation ja malinformation). CISA defineerib "pahateavet" kui teavet, mis põhineb õigetel tõikadel, kuid mida kasutatakse kontekstiväliselt ja mille eesmärgiks on inimeste eksitamine, neile kahju tegemine ning manipuleerimine. 2021. aastal õnnestus CISAl koos USA valitsuse ja mitmete erasektori kaastöölistega sundida Twitterit ja Facebooki tsenseerima Covid-19 päritolu ning mRNA geeniteraapiate ohte kajastavat teavet.
Kuid CISA ei saa oma tööga ehk kliimamuutuste valdkonna tahtmatu ja tahtliku väärteabe ning pahateabe tsenseerimisega ning veel vähem välisriikide mehitatud ja rahastatud "ohusubjektide" (threat actors) taltsutamisega hakkama. Eelmisel aastal viis erapooletu uurimisasutus Environmental Progress [mille asutaja ja juht on Schellenberger] läbi rohkem kui 2300 osalejaga küsitluse, millest selgus, et 53 protsenti vastanutest peab õigeks väärarusaama, nagu "kliimamuutused põhjustavad orkaanide sagenemist" ja 46 protsenti nõustus väitega, et "kliimamuutused ähvardavad inimkonda väljasuremisega".
Valitsuse poolne inimeste sotsiaalmeedias tsenseerimine on põhiseaduse vastane ja selle taga on alates 2016. aastast tegutsev riiklikult rahastatav tsensuuritööstuse kompleks.
See on märkimisväärne, et nimetatud tsensuuritööstuse kompleksil puudub igasugune soov tsenseerida kliimateemalist väärteavet, mis paneb inimesed uskuma, nagu kliimamuutused põhjustaksid rohkem torme ja ähvardaksid inimkonna olemasolu.
CISA toob pahateabe näiteks "toimetatud videoülesvõtte, millest on eemaldatud oluline kontekst ja mille ülesandeks on kahju põhjustamine ning inimeste eksitamine". Kuid see on täpselt asi, mida teevad järjekindlalt võõramaised väärteabe ohusubjektid, nagu Greta Thunberg, tema liitlased Saksamaa valitsuse rahastatavast Potsdami Instituudist ja isegi ÜRO peasekretär Antonio Guterres. Nad jagavad pidevalt videolõike, kuidas vaeste riikide inimesed kannatavad üleujutuste käes ja osutavad põhjusena kliimamuutustele, mitte üleujutusi vältida aitava taristu puudumisele.
Tsensuuritööstuse kompleks tegutseb pigem oma eesmärgi vastaselt ning nõuab kliimat ja energeetikat puudutava asjaliku ning õige teabe tsenseerimist. 2022. aasta juunis nõudis valitsuse endine kliimanõunik Gina McCarthy inimeste tsenseerimist, kes osutasid taastuvate energiaallikate puudujääkidele, mis põhjustasid 2021. aasta veebruaris Texase osariigis ulatuslikke elektrikatkestusi ja seda hoolimata asjaolust, et selline kriitika põhines faktidel.
McCarthy sõnul rahastavad taastuvenergia kriitikuid fossiilkütuseid tootvad ettevõtted. Demokraadid on samasuguse süüdistuse visanud õhku tuntud orkaanide ja kliimamuutuste uurija ning "kliimahereetiku" Roger Pielke Jr. kohta. Mõlemal juhul on tegemist väärteabe levitamisega, mille eesmärgiks on teisitimõtlejate tühistamine ja vaigistamine.
ÜRO on asunud kliima väärteabe toel infosõtta terve maailmaga. Selle valitsustevaheline kliimapaneel (IPCC) ja bürokraadid levitavad pidevalt tahtlikku väärteavet, millest ajakirjanduses sünnivad pealkirjad "Kliimapomm tiksub", "Teadlased üllitasid ellujäämisõpetuse, kuidas kliimakatastroof ära hoida" ja "Maa ületab kriitilise soojenemise lävendi 2030. aastate alguses, hoiatab kliimapaneel". ÜRO ja suurem osa ajakirjanikest väidavad, nagu temperatuuri suurenemine üle 1,5 kraadi Celsiuse järele põhjustaks Maal katastroofi.
Sellised ÜRO väited on pahatahtlik teabe väärastamine. 1,5-kraadine katastroofilävend on poliitiline, mitte teadusepõhine inimeste hullutamine, mida tõestavad nii Pielke kui mitmed teised teadustööd. Globaalne soojenemine kujutab ilmselt küll teatud riski. Temperatuurid on viimase kümne aasta jooksul siiski tõusnud vähem kui ennustati ja seda tänu külluslikule hulgale maagaasile. Inimkonna füüsilise turvalisuse tagab oskus kohaneda järjest äärmuslikemate ilmaoludega ja võimekus toota väiksemal maa-alal rohkem toitu.
Kõik see tekitab küsimuse, miks nii ÜRO kui USA valitsus, mis on väidetavalt pühendunud väärteabe tsenseerimisele, on ise ühed kõige suuremad väärteabe levitajad? Miks ei võeta midagi ette ÜRO ametnikega, kes sobituvad täpselt "võõramaise väärteabe ohusubjekti" määratluse alla?
Tõlkis Karol Kallas