Märtsi lõpus senati õiguskomisjonis toimunud kuulamisel ei andnud USA sisejulgeolekuminister rahvaesindajatele ühtegi konkreetset vastus olukorra kohta USA-Mehhiko piiril, kus toimub vägivald, narkokartellide väljapressimine ja laste vägistamine.
Käesoleva aasta 28. märtsil vastas Ameerika Ühendriikide sisejulgeoleku minister Alejandro Mayorkas senatis USA ja Mehhiko piiril lahti rulluva sisserändekriisi kohta esitatud küsimustele, vahendab New York Post.
2021. aastal võimule saades avasid demokraadid USA lõunapiiri kõigile sisserändajatele ja tänaseks on piiri ületanud ligi kolm miljonit ebaseaduslikku sisserändajat. Piiril toimuvat kirjeldatakse "invasioonina".
Demokraatide tänase piiripoliitika näol on tegemist inim-, narko- ja lastekauabanduse ning kurjategijate pidupäevaga. Demokraadid ühelt poolt ei tunnista, et midagi valesti oleks ja teiselt nõuavad vabariiklased – ja ameeriklaste üldsus – katastroofilise olukorra lahendamist.
Teisipäeval 28. märtsil muutus olukord USA senatis üpris tuliseks, kui vabariiklasest senaator Ted Cruz hakkas Mayorkasele küsimusi esitama. Cruz süüdistas sisejulgeoleku valdkonna ministrit sadade sisserändajate surmades ja laste vägistamise lubamises.
Senati õiguskomisjoni kuulamisel, mille teemaks oli turvalisus Ameerika Ühendriikide lõunapiiril, uuris Cruz Mayorkase käest, kas ta teab, kui palju mõrvareid, vägistajaid, terroriste ja lastepilastajaid on Joe Bideni valitsuse ametiaja algusest (2021. aasta jaanuarist) saadik Ühendriikidesse lahti lastud?
"Senaator, ma ei tea, et me oleks lasknud lahti ühtegi mõrvarit…," hakkas Mayorkas keerutama, mille peale Cruz tema esinemise katkestas.
"See tähendab, et te ei tea seda," osutas Texase osariigist pärit senaator ja palus ministril vastata oma küsimustele, kas "jah" või "ei". Mayorkas keeldus seda tegemast.
Küsitluse lõpus muutus sõnavahetus üpris tuliseks ja senaator süüdistas ministrit "saamatuses", kuna too ei teadnud, et kartellide poolt märgistatakse sisserändajaid värviliste käepaeladega. "Erinevat värvi käepaelad näitavad, mitu tuhat dollarit on sisserändaja kartellile võlgu," osutas Cruz.
"Te ei tea, mis need [käepaelad] tähendavad? Minister, te just tunnistasite ameeriklastele, et te ei saa oma tööga hakkama," rõhutas silmnähtavalt kuri Cruz.
"Mina olen käinud lõunapiiril, mööda lõunapiiri. Kui te lähete lõunapiiri lähedusse, te näete tuhandeid selliseid käepaelu, sest neid kannavad ebaseaduslikud sisserändajad. Narkokartellid – iga värv näitab, kui palju dollareid on sisserändaja kartellile võlgu. Tänu teile on neist kartellidest saanud miljardite dollarite suuruse käibega kuritegelikud organisatsioonid," selgitas senaator ministrile.
Küsitlemise lõpus tõdes Cruz, et Mayorkase käitumine on "häbiväärne" ja "need lapsed, keda piiril rünnatakse ning vägistatakse, need on teie südametunnistusel ja kui teil oleks natukenegi väärikust, astuksite te ise ametist tagasi".
"Ja ma annan teile edasi piirivalve meeste ja naiste sõnumi, et neil pole kunagi olnud poliitilist juhti, kes nende tegevust oleks sellisel määral õõnestanud. Nad põlgavad teid, hr Mayorkas, kuna te lubate oma poliitiliste korralduste tõttu lapsi vägistada," lisas senaator.
Hiljem keeldus minister Cruzi süüdistusi ajakirjanikele kommenteerimast. "See, mida senaator ütles, oli jälestusväärne. Ma ei räägi sellest," teatas ta ajakirjanikele.
Cruz omakorda põrgatas palli tagasi: "Asjaolu, et te keeldute tegemast oma tööd, on jälestusväärne."
Mayorkase tagasiastumist nõuavad paljud vabariiklastest rahvaesindajad nii kongressis kui senatis ja ministri vastu on algatatud tagandamisprotsess.
Riigikogu saadik Varro Vooglaid kommenteeris Cruzi ja Mayorkase sõnavahetust:
"Soovitan vaadata, kuidas senaator Ted Cruz nõuab USA kongressis siseminister Alejandro Mayorkaselt oma küsimustele vastuseid. Riigikogus ei ole MITTE ÜHTEGI sellist formaati, mille raames saaks valitsuse liikmetelt oma küsimustele udutamise asemel reaalselt vastuseid nõuda. See on tõsine puudujääk, mis tuleks likvideerida. Kui valitsus on parlamendi suhtes aruandekohustuslik, siis peaks parlamendil olema ka reaalsed võimalused aruandmise nõudmiseks. See, mis praegu on Riigikogu kodu- ja töökorra seadusega ette nähtud, on lihtsalt nali – ministrid tulevad Riigikogu ette, irvitavad küsimusi esitavatele riigikogu liikmetele ülbelt näkku, ei vasta sisuliselt praktiliselt mitte ühelegi küsimusele ja jalutavad minema. Ja seda nimetatakse valelikult parlamentaarseks demokraatiaks, olgugi et kõik saavad aru, et reaalsus on midagi sootuks muud."
Toimetas Karol Kallas