Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna juht Martin Helme osutab sotsmeedias Eesti poliitikas kummalisele nähtusele ehk reformierakondlaste avalikule vastuhakule valitsuse poliitikale.
Postituse alguses toob Helme välja, kuidas "riigieetik" Margit Sutrop "viskus võitlusesse eelarvekärbete vastu". EKRE juht osutab, et kui oli vaja kärpida mitme lapsega perede toetuseid, siis oli Tartu Ülikooli eetikakeskuse juhataja Sutrop esimene, kes kuulutas, et riigieelarve tasakaal on tähtsam kui lapsed.
"Mõistan, et meie riigi rahanduse olukord on katastroofiline, aga hariduse ja teaduse rahastuse kallale minek lõikab meil jalad alt. Kõrgharidus paneb aluse Eesti keele, kultuuri ja riigi püsimisele. Kärpimine maksab valusalt kätte," tsiteerib Helme praktilise filosoofia professorit Sutropi.
Ta jätkab, et kui ei sünni lapsi, siis pole ülikoolides varsti ka enam Eesti tudengeid ja keele ning kultuuri kandjaid. "Need jalad lõigati juba teie [riigieetiku] poolt alt ära masendavate solvangute saatel Eesti emade ja perede suunas."
Sutrop väitis kavandavaid eelarvekärpeid kommenteerides lisaks, et kui valitsus ei pea ülikoolidele ja teadlastele antud lubadusi, siis hävitab see "viimasegi usalduse poliitikute vastu".
"Ära sa märgi! Rektoritele antud lubaduse murdmine on ebamoraalne aga noortele peredele antud lubaduse murdmine oli "toetuste korda tegemine". Piinlik jamps niiöelda haritud inimese suust," leiab Helme.
Veelgi piinlikumaks peab EKRE esimees teise riigikogu reformierakondlase Mario Kadastiku aetavat "jampsi", kes Helme sõnul "halab" ühiskondliku leppe rikkumise teemal ja valetab selle juures süüdimatult.
"Seda šokeeritum olin, kui kuulsin, et Vihulas oli reaalselt laual kõrghariduse lisaraha vähendamine 15 protsendilt kümnele ning veelgi hullem ülisuure ühiskondliku kokkuleppena sõlmitud teadusleppe ühe protsendi avamine ja langetamine 0.9 protsendi peale. Selle saavutamiseks korraldasin ma isegi teadusmatused, kui EKREIKE seda lepet esmalt ellu ei viinud," viitab Helme Kadastiku "halamisele".
"Nojah, mäletame küll seda piinliku janti. Aga fakt on see, et EKRE ei liitunud 2018 "ülisuure ühiskondliku" lubadusega tõsta teadusrahastus ühe protsendi peale sisemajanduse kogutoodangust. Irooniline tõik on seegi, et "teadusmatust" korraldasid sotsiaaldemokraadid ning reformierakondlased ajal, kui see eesmärk ikkagi saavutati. Kõik eelarved, mille mina tegin, täitsid seda [1% riigieelarvest teadusele] eesmärki. Ja nüüd istuvad needsamad sotsiaaldemokraadid, reformierakondlased ja "kahesajatajad", kes uhkeid deklaratsioone allkirjastasid ning valimatute sõnadega meid [EKREt] sõimasid, üheskoos laua taga ning arutavad raha vähendamist. Aga kuidagi suudab Kadastik enda peas ikka luua konstruktsiooni, mis viib EKRE sõimamiseni. Piinlik," lõpetab Helme postituse.
Sutrop väitis teadaolevalt lisaks, et Reformierakonna ülemused keelasid lihtsamatel parteilastel riigieelarve vähendamise avaliku kritiseerimise ära.
Toimetas Karol Kallas