Ameerika Ühendriikide suurlinn New York City jagab sisserändajatele neist vabanemise eesmärgil ühe otsa lennukipileteid ükskõik kuhu maailmas.
USA demokraatide föderaalvalitsuse piiripoliitika tulemusel on üle lõunapiiri riiki saabunud alates 2021. aastast rohkem kui kaheksa miljonit sisserändajat. Lõunaosariigid on asunud probleemi lahendama sisserändajate sõidutamisega demokraatide juhitud nõndanimetatud "varjupaiga linnadesse" (sanctuary city). Üheks varjupaiga linnaks on New York City (NYC), kuhu on ainuüksi käesoleva aasta jooksul jõudnud 130 000 sisserändajat. New Yorki demokraatide linnavalitsus tunnistab, et sellise arvu sisserändajate eest hoolitsemine käib linnale üle jõu ja pakub neile lennukipileteid maailmas ükskõik kuhu, vahendab Politico.
NYC kulutab oktoobris ühe sisserändaja peale ühes päevas 394 dollarit (ca 373€). Lennukipilet on sellega võrreldes märksa odavam lahendus.
Sisserändajate lennukipiletite huvile peaks kaasa aitama ka linnapea Eric Adamsi sõnum, et linnas pole sisserändajate majutamiseks enam ruumi ja inimestel, kui nad otsustavad jääda NYC-i, tuleb eeloleval talvel magada tänaval.
NYC-i Manhattani linnaosas tõstetakse sisserändajaid hotellidest ja varjupaikadest, kus neid seni on majutatud, välja ja saadetakse East Village'is asuvasse varjupaikade haldamise kontorisse. Osutatud kohas pakutakse sisserändajatele ainult lennukipileteid.
NYC-i ja teiste demokraatide juhitud "varjupaiga linnade" juhtkonnad on marus, et vabariiklaste juhitud osariigid, nagu Texas ja Florida, ei võta sisserändajate eest hoolitsemist enda kaela ja saadavad nad nende juurde.
Samuti süüdistab Adams demokraatide juhitud föderaalvalitsust, et see sisserändajate ülalpidamise kulusid enda kanda ei võta.
Kolmandalt poolt on demokraatlikus parteis hulgaliselt aktiviste, kes leiavad, et sisserändajate NYC-ist minema lennutamine osutab "kaastunde puudusele".
NYC-i linnavalitsus hindab, et 18 kuud tagasi alanud sisseräändajate kriis läheb linnale kolme aasta jooksul maksma 12 miljardit dollarit.
Lennukipiletite jagamise kõrval kaalub linnavalitsus sisserändajatele elamiseks telkide jagamist.
Talvekuudel on NYC-is sooja keskmiselt 3–7 kraadi.
Toimetas Karol Kallas