Äsja Reutersi uudisteagentuuri poolt ökonomistide seas korraldatud küsitluste kohaselt on Hiina rahvavabariigi majanduse kasv näitamas selgeid aeglustumise märke.
Juba 2014. aastal ostujõu pariteeti arvesse võetult maailma suurimaks majanduseks tõusnud ning käesoleval kümnendil ka nominaalse siseriikliku kogutoodangu alusel maailma suurimaks majanduseks projitseeritud Hiina on olnud viimastel aastakümnetel maailma majanduskasvu põhimootoriks, vahendab Reuters.
Ometi on Aasia majandushiid jõudmas tänase seisuga ökonomistide hinnangul stagnatsiooni lävepakule, kuna koroonasulgude järgselt elavnenud majandustegevus on selgesti aeglustumas.
Hiina majanduse peamiseks struktuurseks kitsaskohaks hinnatakse nii ülepaisunud kinnisvaramulli, mis moodustas riigi majanduskasvust sektoraalselt suurima segmendi kui ka keskvalitsuse hiiglaslikke infrastruktuuriprogramme, mille mõju majandusarengu katalüsaatorina on osutunud oodatust vähem tõhusaks.
Ülaltoodud asjaolusid arvesse võttes on Hiina pikaajaline majanduskasv projitseeritud langema 4,5-5%-ni, mis kujutab endast ligi kahekordset langust viimaste kümnendite pikaajalisest kasvust.
Majandustegevuse aktiivsuse languse spetsiifilisemate põhjuste seas loetlevad spetsialistid mõjureid nagu leibkondade ostujõu kinni lukustamine stagneerunud kinnisvaraturule ning kasvav töötus Hiina noorte seas.
"(Majandusstagnatsiooni) peasüüdlaseks on kinnisvarasektor… see kasvumootor on tänaseks oma töö lõpetanud ning selle taassünnile ei looda enam keegi," kommenteeris Hiina raugeva majanduse käekäiku Capital Economics'i majandusanalüütika keskuse teadur Julian Evans-Pritchard.
Reutersi uudisteagentuuri poolt 76 majandusteadlase seas läbi viidud küsitluse kohaselt on Hiina majanduskasv prognoositud aeglustuma 4,5%ni käesolevaks aastaks ning 4,3%-le 2025. aastaks, jäädes sedasi alla keskvalitsuse poolt eesmärgiks seatud 5% aastasele SKT kasvukõverale.
Toimetas Adrian Bachmann