Ungari valitsuse hinnangul telliti ja sunniti koroonavaktsiine liikmesriikidele peale tarbetult suurtes kogustes. Euroopa Komisjoni juht Ursula Von der Leyen eitab aga tänaseni oma otsest seotust Covid-19 vaktsiinide ühisostu läbirääkimiste ning tehinguga.
Euroopa Komisjoni Pfizer-BioNTechi väidetavalt Covid-19 vastu aitavate ainete ostmist on mõnda aega ümbritsenud korruptsioonikahtlused. Kahtlusi süvendavad Leyeni ja Pfizeri tegevjuhi Albert Bourla vahetatud tekstisõnumid, mis vähemalt Leyeni/Euroopa Komisjoni poolt on "kadunud", vahendab ReMix.
Ungari valitsuse teabekeskus vastas Magyar Nemzeti süstiainete ostu puudutavatele küsimustele järgmiselt: "On selge, et neid vaktsiine telliti ja sunniti liikmesriikidele peale tarbetult suurtes kogustes." Väljaanne pöördus valitsuse poole, kuna hiljuti sai teatavaks, et nii Pfizer kui BioNTech pöördusid käesoleva aasta jaanuaris Ungari riigi vastu kohtusse ja vaidlus puudutab teatud Covid-19 "vaktsiinide" ostmist.
Avalikuse ette jõudnud dokumentidest selgub, et BioNTech/Pfizer nõuavad Ungarilt kolme miljoni ostmata jäetud süstidoosi eest ligikaudu 60 miljonit eurot.
Leyen pidas tõenäoliselt 2021. aasta märtsis Pfizeri juhiga eelkõnelusi koroonaviiruse "vaktsiinide" ostmise teemal ja leppis väidetavalt Bourlaga tekstisõnumite kaudu tehingu teatud üksikasjades kokku. Tehingu, mille väärtus küündib 35 miljardi euroni, kohtulikku uurimist alustati 2022. aasta jaanuaris, kuid nii Euroopa Komisjon kui selle president ei leia osutatud tekstisõnumeid üles.
Euroopa Liidu ombudsman Emily O'Reilly nendib, et Leyen takistab tahtlikult uurimist ja väidab, et ta ei leia ühtegi oma Bourlaga vahetatud tekstisõnumit üles. Leyen leiab lisaks, et osutatud tekstisõnumid ei kuulu EL seaduste valda, mis nõuavad poliitikaid puudutavate dokumentide säilitamist.
Ombudsmani sõnul ei vasta süstiaineid ostnud komisjoni liikmete tegevus Euroopa Liidu kehtestatud läbipaistvuse reeglitele. Samuti on komisjon teinud omalt poolt kõik, et seda probleemi liiga palju ei uuritaks.
Samuti kaitseb Euroopa Komisjoni juht ennast väidetega, et tema pole ostuläbirääkimistes osalenud ja viidatud sõnumid ei mõjutanud kokkulepet.
Tõenäoliselt pole see juhus, et Leyen üritab oma tekstisõnumite tähtsust vähendada. Pfizer/BioNTechi Covidi süstiainete ostmine on põhjustanud Euroopa Liidule märkimisväärset kahju. Megalepingu kohaselt ostab EL Pfizer/BioNTechilt 2023. aasta lõpuks kokku 900 miljonit süstidoosi ja optsioon on sõlmitud järgmise 900 miljoni doosi hankimiseks.
Ameerika Ühendriikide väljaanne New York Times kaebas Euroopa Komisjoni Leyeni ja Bourla vahel süstiainete ostu teemal vahetatud sõnumite avalikustamise sooviga 2023. aasta 25. jaanuaril Euroopa Kohtusse. Euroopa Kohtu dokumendiarhiivist näeb ainult, et kaebus on kohtusse esitatud, kuid kas seda on ka arutatud, kedagi ära kuulatud jne lahtrites on ainult sõnad "teavet ei ole".
Ursula von der Leyeni abikaasa Heiko von der Leyen on USA ettevõtte Orgenesis meditsiinijuht. Orgenesis arendab RNA tooteid ja seda lähedases koostöös Pfizeriga. Nii Orgenesise kui Pfizeri suurimaid omanikke on üks maailma jõulisemaid investeerimisettevõtteid Vanguard.
Toimetas Karol Kallas