Jaanuari kolmandal nädalavahetusel toimusid mitmes Saksamaa suurlinnas konservatiivse partei Alternatiiv Saksamaale keelustamist nõudvad massimeeleavaldused, millel osales sadu tuhandeid inimesi.
Organiseerijate sõnul osales meeleavaldustel 1,4 miljonit inimest, kõrvalisemad vaatlejad hindavad rahvaarvu sadadele tuhandetele. Meeleavalduste põhjuseks peetakse Potsdamis toimunud kohtumist, kus Alternatiiv Saksamaale (AfD) poliitikud kohtusid möödunud aasta novembris teiste paremate poliitiliste jõudude esindajatega ja mille käigus väidetavalt arutati, kuidas saata kodumaale tagasi riiki ebaseaduslikult saabunud inimesed, vahendab Times.
Meeleavalduste taga on Saksamaa maksumaksjate ja Sorose fondide toetusel tegutsev vabaühendus Correctiv, mis avaldas 15. jaanuaril ülevaate pealkirjaga "Salaplaan Saksamaa vastu". Vasakäärmuslik vabaühendus kirjeldab osutatud kirjatöös, kuidas novembris osalesid AfD poliitikud Potsdami linnas toimunud konverentsil, kus muuhulgas osalesid muuhulgas CDU esindajad.
Correctivi uuring põhineb selle "salaagendi" väidetel, kes enda sõnul kohtus konverentsil osalenud inimestega, kes rääkisid talle konverentsil toimunust. Väidetavalt oli kõne all projekt, kuidas inimesi rassitunnuste alusel Saksamaalt välja saata ja seda hoolimata asjaolust, kas neil on Saksamaa kodakondsus või mitte.
Meeleavalduste ajendiks on suuremas osas Saksamaa ühispartei poliitikute ja sellega nabanööri pidi seotud MTÜ-tööstuse hirm parema poliitika ees, mille kehastaja AfD populaarsus ulatub küsitlustes riigis üle kahekümne ning mõnel liidumaal üle 30 protsendi. Partei on üleriigilistes küsitlustes Kristlike demokraatide (CDU) järel pooldajate poolest teisel kohal.
AfD vastased meeleavaldused algasid jaanuari keskel ja neist on osa võtnud nii kantsler Olaf Scholz kui valitsuskoalitsiooni kuuluv roheline välisminister Annalena Baerbock.
Timesi sõnul kogunes Berliini, Müncheni, Kölni ja veel mitme Saksamaa suurlinna tänavatele kokku vähemalt 300 000 inimest. Ajakirjanduse sõnul olid meeleavalduste taga sajad erinevad vabaühendused ja organisatsioonid.
Väidetavalt oli tegemist üle aastate suurimate meeleavaldustega.
Meeleavaldustel sõimati AfD-d fašistideks ja natsionaalsotsialistideks. Lehvitati muuhulgas Ukraina, Euroopa Liidu, Antifa, soomuutjate- ja vikerkaarelippudega. Ohtralt leidus kapitalismi vastaseid loosungeid.
Correctivi raportis tõmmatakse võrdusmärk novembris toimunud Potsdami ja 1942. aastal aset leidnud Wannsee konverentsi vahele, kus natsionaalsotsialistlik režiim pani kokku juutide hävitamise kava.
Pahemäärmuslastest MTÜ-laste väited Potsdami konverentsi kohta on mitmed konverentsil osalenud inimesed ümber lükanud. CDU liikme Ulrich Vosgerau sõnul arutati konverentsil küsimusi, kuidas saata hulga kiiremini koju tagasi kurjategijatest sisserändajad ja inimesed, kelle asüülitaotlus on tagasi lükatud. Tema sõnul räägib samu asju ka kantsler Scholz.
Toimetas Karol Kallas