Ajakirjanike teabenõuded paljastasid, et suurem osa 130 miljardist dollarist, mida USA Ukrainale on seni eraldanud, jääb Ameerika Ühendriikidesse ja teenib selle huve.
Jaanuari alguses selgus, et Ukraina ehitab riigi keskosas asuva Umani linna juutide massihauale korterelamut. Massihauda on maetud 1768. aasta haidamakkide ülestõusu peamiselt juutidest ohvrid ning Ukraina on kirjutanud alla lepingutele, mis peaksid tagama seal hauarahu, vahendab Breitbart.
Ameerika Ühendriikide kongressi nii demokraatidest kui vabariiklastest saadikud on sel teemal pöördunud Ukraina võimude poole mitmel korral, millest hoolimata on korterelamu ehitamisega jätkatud.
Ajakirjanikud pöördusid teabenõudega Ukraina valitsuse poole, milles soovisid teada, kui suur osa Ameerika Ühendriikide abirahast suunatakse Umani.
Ukraina saatkonna kõneisik vastas Breitbartile: "Ameerika Ühendriikide seadusandjate poolt heaks kiidetud rahaeraldised, mis on mõeldud Ukraina relvastamiseks, ei lähe otseselt Ukrainale".
Saatkonna esindaja jätkas, et "märkimisväärne osa" Ukrainale mõeldud miljarditest dollaritest "kasutatakse ära Ameerika Ühendriikides uute relvade tootmiseks või USA [relvajõudude] poolt Kiievile antud relvastuse ja laskemoona varude taastamiseks". Tema sõnul "näitab analüüs, et ligi 90 protsenti kongressi poolt heaks kiidetud Ukraina abist toob kasu Ameerika Ühendriikide huvidele". Kirjalikus vastuses jätkatakse: "Vahendite eraldamine ei tähenda kohest raha ära kulutamist."
Ajakirjanikud tõdevad, et "Ameerika Ühendriikide huvid" tähendavad siinkohal eelkõige USA relvatootjaid.
Time Magazine kirjutas 2023. aasta novembris, kuidas Ukrainas lokkab tänaseni korruptsioon ja abirahasid "varastatakse määral, nagu homset poleks".
Transparency Internationali poolt 2022. aastal avaldatud korruptsioonitajumise indeksis on Ukraina maailma riikide alumises kolmandikus.
Toimetas Karol Kallas