Saksamaa kantsler Olaf Scholz sattus suurema kriitikatule alla süüdistusega "luureandmete räiges ärakasutamises", mis seab ohtu Ukrainas asuvad britid ja aitab Venemaad.
Scholz paljastas 26. veebruaril, et Briti sõdurid aitavad Ukraina sõduritel lasta välja Ühendkuningriigi Storm Shadow (Tormivari) pikamaa tiibrakette, vahendab Telegraph.
Scholzi sõnul ei saa Saksamaa Ukrainale tarnida Taurus rakette, mis on sarnased Storm Shadowitele, kuna nende kasutamine nõuaks kohapeale Saksa sõdurite saatmist, mis teeks riigist "sõja osalise". Ta tõi näiteks, et sedasi teevad nii Ühendkuningriik kui Prantsusmaa.
Kantsleri sõnavõttu kohta arvatakse, et see suurendab ohtu Ukrainas viibivatele Briti sõduritele ja diplomaatidele.
Ühendkuningriigi parlamendi kaitsekomisjoni endine juht Tobias Ellwood kommenteeris Scholzi öeldut: "See on luureandmete räige ärakasutamine, mida sihilikult toodi tähelepanu kõrvalejuhtimiseks, et Saksamaa ei soovi Ukrainat enda pikamaaraketisüsteemidega relvastada. Pole kahtlustki, et Venemaa kasutab seda eskalatsiooniredelil kõrgemale ronimiseks."
Rahul pole ka Saksamaa opositsiooni Bundestagi saadikud.
Tuntud Kristlik-Demokraatliku Liidu (CDU) saadik Norbert Rottgen arvab: "Kantsleri väljaütlemised Prantsusmaa ja Ühendkuningriigi väidetava osaluse kohta Ukrainas on täiesti vastutustundetud."
Scholz rääkis Tauruse teemat käsitlenud pressikonverentsil lisaks, et Saksamaa sõdurid ei saa mitte mingil juhul järgida Briti ja Prantsusmaa kaaslasi "viisil, milleks on rakettide sihtimine ja olles rakettide sihtimise juures".
Storm Shadow on Ühendkuningriigi ja Prantsusmaa koostööprojekt.
"Saksamaa sõdurid ei saa mingil hetkel ja kohas olla seotud sihtmärkidega, kuhu see süsteem (Taurus) jõuab. Seda isegi mitte Saksamaal asudes," jätkas ta.
27. veebruaril teatas Ühendkuningriigi valitsus, et Ukrainas tegutseb "väike arv" Briti sõdureid ja mõned neist on seotud meedikute väljaõpetamisega.
Tauruse, mille lennuulatus on 500 kilomeetrit, lennuulatus küündib poliitiliselt väga tundlike sihtmärkideni, nagu Moskva ja Kertši sild.
Ameerika Ühendriigid on Ukrainale tarnitud Himars raketisüsteemidele paigaldanud geotõkesti tarkvara, mis ei luba tulistada rakette Venemaa territooriumile.
Toimetas Karol Kallas