Tallinna börsi juht Kaarel Ots märgib, et ideologiseeritud ja läbi mõtlemata rohepöörde tagajärg ei ole midagi muud, kui vaesus.
„Minu meelest meenutab see [rohepööre] ideoloogilist propagandat," sõnas Kaarel Ots Postimehele antud intervjuus ja osutas Tallinna tänavapildis olnud plakatitele, kus olid lääne ühiskonnas enesestmõistetavad väärtused ja siis rohepöördega seonduv. „Ma mõtlesin, et mis asi see kliimakaitse siis on, mis seal kirjas on. Kuidas see on samal tasemel meile üldmõistetavate väärtustega?" tõi Ots näite kliimakaitse ideologiseerimisest.
Ots juhib tähelepanu sellele, et kuigi ühiskonda survestatakse vähem elektrit tarbima, siis samal ajal majandusareng ilma taskukohase ja piisava energiata võimalik ei ole. Lisaks on näha, et elektritarbimine pigem kasvab. „Püüdluses vähendada elektritarbimist on väga suur mõju majandusele. Neid ei saa üksteisest lahutada," märkis Ots.
Ots peab vajalikuks võimaldada ka vaesematel riikidel majanduslikult järjele saada, mis omakorda tähendab rohkem elektritootmist ja -tarbimist. Samal ajal on ebaõiglane neilt nõuda rahalist panustamist kliimakaitsesse.
Et tasapisi hakkab rohepöörde õhuloss murenema, näitab ka see, et suuremad autotootjad on oma elektriautode programmidelt hoo maha võtnud. „Huvitav, miks?" tõstatas Ots küsimuse. Ta juhib tähelepanu ka sellele, kui Eesti on küll võtnud eesmärgiks toota aastaks 2030 kogu elekter taastuvenergiast, kuid mis tegelikult juhtuma hakkab ja kui soodus elekter olema saab, on kõik lahtine.
„On oht, et me jõuame selle kliimavõitlusega sotsialismi. Juba kuuleb, et ettevõtete kasumi teenimine on nagu halb. Euroopa Komisjonil ja USA-l on pisut erineva ambitsiooniga kliimaplaanid, aga kahe peale kokku annavad nad vaid viiendiku CO2 heitest. Kui lisada siia mõtted, kui vahva oleks kõike tsentraliseerida ja kontrollida, siis olemegi mõne sammu pärast plaanimajanduses ja sotsialismis," ei jäta Ots kriitikat vaka alla.
„Juba on näha, kuidas Euroopa ambitsioonikate plaanidega läheb. Need kahjustavad majandust. Töökohad kaovad, tööstust viiakse riikidest välja, sellega suudetakse küll näidata väiksemat heidet, kuid tegelikult tehakse see lihtsalt mujal. Maakera on ju ümmargune," nentis Ots.
„Kas keegi on näinud mõnda õitsva majandusega sotsialistlikku riiki? Mina sellist ei tea," andis Ots praegu toimuvatele protsessidele hinnangu.
Toimetas René Allik