Ameerika Ühendriikide tuntud ajakirjanik ja ühiskonnategelane Ben Shapiro kirjeldab sotsiaalmeedias, kuidas rassi- ja sotsiaalse õigluse põhine meditsiinisüsteem ohustab inimeste elusid.
Meditsiinis tähendab DIE (diversity, inclusion, equity; mitmekesisus, kaasamine ja õiglus), et isegi kui arstid vigastavad patsiente, süsteem kaitseb neid ja sobiva väljanägemisega arste isegi edutatakse. See tähendab, et tipphaiglad ei järgi kirurgide palkamisel enam põhimõõdikuid. See tähendab, et valgete inimeste tehtud teadusega ei arvestata. Mõned näited:
Allikad kinnitavad, et Põhja Carolina osariigi Wake Foresti Meditsiiniülikooli lõpetab peatselt Kychelle Del Rosario. Del Rosario on meditsiiniüliõpilane, kes vigastas tahtlikult konservatiivsete vaadetega patsienti ja ärples sellega sotsiaalmeedias. Kui puhkes skandaal, lubas ülikool tal võtta akadeemilise puhkuse ja hoida tähelepanu eest kõrvale.
Pennsylvania Ülikooli (UPenn) haiglasüsteem võttis tööle Ewen Liu, kes on Del Rosario kursusekaaslane ja kiitis viimasele kaasa, kui see vigastas patsienti, kes heitis nalja tema isikuliste asesõnade rinnamärgi teemal. Liu sõnul oli patsient enda vigastamise ära teeninud. Wake Foresti Ülikool andis Liule patsientide suurepärase hooldamise eest auhinna. Täna tegeleb Liu "tähestikurahva tervisega".
Nii UPenn kui Wake Forest üritasid Liu palkamist varjata. Wake Forest ei märkinud Liu lõpetamise materjalides ära haiglat, kuhu ta tööle asus ja UPenn ei maini kodulehel ülikooli, milles ta õppis.
Sellised asjad on kaasaja meditsiinisüsteemis tavalised. Saage tuttavaks Duke Ülikooli haigla kirurgiaosakonna residendi Vignesh Ramaniga. Haigla töötajaskonnale suunatud DIE loengus tunnistab Raman, et "ta süda valutab, kui ta peab ravima patsiente, kes vaatavad Fox Newsi või kannavad MAGA [Donald Trumpi valimisloosung] mütse". Seejärel kuulutab ta rõõmsalt, et õnneks pole suurem osa tema patsientidest valged.
Raman lisas, et peale George Floydi surma pingutas Duke selle nimel tublisti, et uute arstide seas ei oleks nii suur "valgete meeste müür". Ta lisas, et tema meeskond "loobub igat liiki mõõdikutest" ja rakendab "täielikult holistilist" lähenemist, mille tulemusel palgatakse rohkem nais- ja mittevalgeid kirurge.
Samuti kiitles Raman, et ta ei "võimenda" meditsiinikirjandust, mille autoriks on valged mehed, sest valged mehed pole kunagi meditsiinivaldkonda oluliselt edendanud.
Raman on ainult ühe väga suure suundumuse näide. Ameerika Kirurgide Ühing (American College of Surgeons; ACS) selgitas selle 88 000 liikmele sõna "rassism" tähendust viisil, et valgete inimeste suhtes pole võimalik olla rassist.
ACS kutsus esinema Madeline B. Torresi, kes kinnitas, et "kui patsiendid näevad arsti, kes näeb nende moodi välja, kaasnevad sellega üldiselt paremad ravitulemused". Torresi sõnul peaks teadusrahastuse ja auhinnad andma ainult vähemuste hulka kuuluvatele kirurgidele.
Hiljuti UPennis toimunud teaduskonverentsil teatas üks kirurg, et kirurgide seas on "masendavalt" palju valgeid mehi.
Kirurgid väidavad, et kirurgide palkamisel peaks kehtestama reegli, millega nõutakse, et vähemuste hulka kuuluvad kandidaadid kutsutakse intervjuule (sarnaselt NFL-i Rooney'i reeglile). Samuti nõutakse, et peaks astuma sammu edasi ja palkama ainult vähemuse hulka kuuluvaid kandidaate. Arstipraktikas tähendab aga intersektsionaalsuse seadmine oskustest ja saavutustest kõrgemale sõna otseses mõttes elu ning surma küsimust.
Johns Hopkinsi Ülikooli hiljuti avaldatud uuringus tõdetakse, et Ameerika Ühendriikide surmapõhjuste hulgas on rahvatervisetööstuses tehtud vead kolmandal kohal.
Ben Shapiro samateemalist taskuhäälingu saadet saab kuulata siin.
Tõlkis Karol Kallas