Ameerika Ühendriikide California osariigis läbi viidud uuringust selgub, et ennast naisena "tundvad" mehed, kes lasevad omal suguelundid maha lõigata, üritavad võrreldes tavaliste inimestega ennast kaks korda suurema tõenäosusega ära tappa.
"Üldine enda ära tapmise katsete arv peale vaginoplastiat kasvas kaks korda," vahendab 2021. aastal teadusajakirjas The Journal of Urology (Uroloogia ajakiri) avaldatud uuringu sisu Breitbart.
Vaginoplastika tähendab meeste suguorganite kirurgilist eemaldamist ja nende asemele tupe sarnase avause konstrueerimist. Samuti tuvastas uuring, et "psühhiaatrilisi hädaolukordasid" esines ennast naisena tundvate meeste seas suurel hulgal nii enne kui pärast "sugu kinnitavat kirurgiat".
Uuringus vaadeldi aastatel 2012 kuni 2018 California osariigis enda kallal vaginoplastika toime panna lasknud 869 mehe ja 357 falloplastika sooritanud naise andmeid. Falloplastika tähendab ennast mehena tundvate naiste tupe asemele kirurgiliselt millegi peenise laadse koostamist.
22,2 protsenti vaginoplastika ja 20,7 protsenti falloplastika "patsientidest" sattusid uuringu ajal vähemalt ühe korra erakorralise meditsiini osakonda või kohtusid erakorralistel asjaoludel psühhiaatriga.
"Kui vaginoplastika ja falloplastika läbinud inimeste kohtumiste arv psühhiaatriga oli sarnane, siis vaginoplastika sooritanud isikute seas olid enesetapukatsed tavalisemad kui falloplastika grupis," kirjutatakse uuringus.
Samuti leiti, et kui inimene käis enne suguelundite kirurgilist tüsistamist psühhiaatri juures, siis peale vaginoplastikat pöörduti taas psühhiaatri poole 33,9 protsendise tõenäosusega ja falloplastika puhul 26,5 protsendise tõenäosusega.
Uuringus kinnitatakse, et vaginoplastika läbinud meeste enesetapukatsete määr on rohkem kui kaks korda suurem kui normaalses elanikkonnas.
Falloplastika protseduuri läbinud inimeste enesetappude määr on võrreldav rahvastiku üldise enesetapu määraga.
Toimetas Karol Kallas