Rootsi luterliku kiriku juhtiva teoloogi Jakob Wiréni sõnul peaksid kristlased käsitlema islami Mohammedi prohvetina.
Wirén avaldas 2021. aastal raamatu "Kas teha ruumi teise jaoks?" (Att ge plats för den andre?), milles ta leiab, et Mohammed on võrreldav Vana Testamendi prohvetitega, vahendab Breitbart.
Ta selgitas ajalehele Världen Idag oma vaateid: "Mis puutub prohveti käsitlusviisi, siis see on üpris avatud. Olemas on prohveteid ja prohveteerimist, kes on tulnud ja mida on toimunud peale Jeesuse ülestõusmist, nagu kirjutab ka Uus Testament."
Wiréni seisukohad tekitasid Rootsis omajagu vastuolusid. Kirjanik Fredrik Wenell osutas kristlikus päevalehes Dagen, et islamis "nähakse Mohammedi, mitte Jeesust, prohvetina, kellega ilmutus on jõudnud oma lõpuni".
"Kristlaste jaoks peaks küsimus olema selge: mida on Jeesuse lihaks saamises (inkarnatsioonis), elus ja ristil toimunud lepituses ning ülestõusmises vajaka, mida Mohammed peab täiendama? Mitte midagi. Väide, nagu Mohammed võiks olla kristliku traditsiooni prohvet, on ühekorraga vastuolus nii kristliku kui islami traditsiooniga," jätkas Wenell.
Rootsi luterliku kiriku vaimulikkonnas võeti Wiréni raamat samas soojalt vastu. Endine Uppsala peapiiskop ja Rootsi Kiriku eesistuja KG Hammar kommenteeris raamatu seisukohti soojalt:
"Meie, Rootsi kristlaste jaoks, on [Wiréni] põhjalikud arutlused liturgia ja meie kirikute õpetuse juudivastaste tunnuste, nagu ka tema väited Mohammedi kui prohveti kohta, märgiks, et kirik on ennast lahti murdmas hävitavatest [teoloogia] õpetlastest, mis ärgitab lootust ning päästab valla julguse."
Wirén on tänase Uppsala naispeapiiskopi Antje Jackeléni sekretär ja ta kaitseb oma teost järgnevalt:
"Euroopa olukorra valguses, kus avalikku islami teemalist arutelu mürgitavad äärmuslus ja viha, muutuvad üha olulisemaks parimatest teadmistest ning põhjalikust mõttetegevusest lähtuvad vaated."
2015. aastal leidis Stockholmi omasooihar naispiiskop Eva Brunne, et kirikutest peaks koristama ära kristlikud sümbolid ja avama need moslemitele palvetamiseks.
2016. aastal kinnitas Brunne: "Mul on mõnikord rohkem ühist moslemitega, kellega ma kohtun, kui parempoolsete kristlastega."
"Teine" – millele osutab Wiréni raamatu pealkiri – on marksistliku kriitilise teooria ja igikestva vimmaolümpia maailmas üks jutupunkte, millele toetub kogu selle ideoloogiline pealisehitus.
Toimetas Karol Kallas