Legendaarne ajakirjanik John Stossel intervjueeris majandusteadlast Ed Stringhami. Viimase sõnul Donald Trumpi esimesel presidendi ametiajal kasvas "soo" ligi kaks korda ja ta ei usu, et "soo kuivendamisest" tuleb midagi välja ka Trumpi võimalikul teisel valitsusperioodil.
Presidendikandidaat Donald Trump lubas [enne 2016. aasta Ameerika Ühendriikide presidendivalimisi] "soo ära kuivendada".
"Soo" on Washingtoni pidevalt jätkuv bürokraatia, mille esimeseks eesmärgiks on iseenda igavesti kestmine.
2020. aastal kinnitas president Trump, et kuivendamine edeneb edukalt: "Me kuivendame Washingtoni sood!"
Paraku ei vasta tema jutt "soo kuivendamisest" tõele.
Majandusteadlase Ed Stringhami sõnul "muutis Trump valitsuse suuremaks". "Kõik läks vales suunas. Vaadates riigiasutuste töötajaskonna muutuseid, siis neist igaühes, mille andmed on avalikud, oli peale tema [Trumpi] ametiaega töötajaid rohkem kui enne."
Trumpi valitsuse ajal kasvas tema sõnul föderaalvalitsuse töötajate arv kahe miljoni inimese võrra.
Väikeses mahus vähendati töötajate arvu riigidepartemangus, töö- ja haridusministeeriumis ning tema enda [presidendi] kantseleis. Föderaalvalitsuse tööjõukulud Trumpi ajal pea kahekordistusid. Teatud osa sellest oli tingitud vastumõjuna Covidile, kuid miljardeid hakati bürokraatiale lisaks kulutama juba enne seda.
Osutatud föderaalvalitsuse tööjõukulude kasv paisutas sood. Uued programmid tõid Washingtoni rohkem bürokraate.
Trumpi ajal käivitati näiteks toidujagamisprogramm "Talupoegadelt peredele" (Farmers to Families).
Stringham viskas selle peale nalja: "Viimati kui ma vaatasin, on meile sellise asja jaoks olemas eraldi tööstus. Seda kutsutakse supermarketiteks. See on olemas kindla põhjusega. Suured toidupoed saavad väga tõhusalt hakkama talumeeste toodetud toodete inimestele kättesaadavaks tegemisega."
Samamoodi üritas Trump meeldida naistele ja allkirjastas naiste, rahu ja turvalisuse seaduse (Women, Peace and Security Act), naise ettevõtlikkuse ja jõustamise seaduse (Woman Entrepreneurship and Empowerment Act), naiste üleilmse arengu ja jõukuse algatuse (Women's Global Development and Prosperity Initiative), naisettevõtjate rahastamise algatuse (Women Entrepreneurs Finance Initiative) ja veel hulga sarnaseid soopõhiseid programme.
Kõik see tegi soo märkimisväärselt suuremaks.
Tõenäoliselt alatiseks.
Stringham osutab: "Kui valitsus käivitab mingi programmi, siis on väga keeruline seda ära lõpetada. Selliste programmidega luuakse täiesti uus lobistajate ringkond, kellele nende sissetulek väga meeldib."
John Stossel Pilt: YouTube'i/StosselTV ekraanitõmmis
Seitsekümmend aastat tagasi pelgas kongress, et Ameerika Ühendriikidel ei jagu sõdurite vormirõivaste tarbeks piisavalt mohäärvilla (angoora kitse vill). Nii hakati toetama mohääri tootmist. Täna sõjavägi mohääri enam ei vaja, kuid mohääri tootmist subsideeritakse jätkuvalt.
Majandusteadlase sõnul on Ühendriigid selle küljes kinni, sest sellega on seotud päris suure hulga inimeste sissetulek, kellele meeldib sedasi raha teenida.
Siiski Trump osaliselt tunnistab, et esimesel ametiajal tal soo kuivendamine väga ei õnnestunud.
"Kui ma sellest rääkisin, siis kõlas see väga lihtsana ja paistis, et see juhtub väga kiiresti. Ma ei teadnud, et soo on nii mäda ja nii sügav."
Täna ta lubab, et valige mind jälle [Ameerika Ühendriikide presidendiks] ja "me kuivendame soo lõplikult ära".
Selline lubadus on väga kaheldava väärtusega.
Trump ei saa väidetavalt aru, mis on soo tekkimise põhjuseks.
Stringhami sõul vallandas ta mõned, kuid samas võttis riigiaparaati tööle palju rohkem inimesi. See ei ole soo kuivendamine, see on asjade hullemaks muutmine."
Hulga hullemaks, sest kui riigiaparaati võetakse mõni inimene tööle, siis tema vallandamine on pea võimatu.
Suurema arvu bürokraatide palkamise asemel oleks Trump võinud pöörduda erasektori poole.
Stringhami sõnul tuleb erastada. "Valitsus ei pea üldse tegema kõiki neid asju, mida see korraldab. Meil on selle jaoks olemas turud."
Turud töötavad [valitsusest] paremini. Need on isegi võimelised täitma ülesandeid, mille kohta inimesed arvavad, et nendega saab hakkama ainult valitsus.
Kui küsida inimestelt, kes ehitas New York City (NYC) metroo, siis kõik kipuvad vastama, et see oli valitsus.
See ei ole tõsi. Suurema osa NYC-i metroost ehitasid eraettevõtted.
Kui eraettevõtted olid metroo valmis ehitanud, ei lubanud poliitikud neil tõsta hindu kübekesegi võrra, millega lõpetati nende äri ära. Allmaaraudtee haldamise võttis üle linnavalitsus ja võib paar korda arvata, mis juhtus? Piletihindu tõsteti rohkem kui eraettevõtted seda teha soovisid.
Eraettevõte kipub võrreldes valitusega üldjuhul olema hulga tõhusam.
Ameerika Ühendriikidele ei lähe vaja tööjõu-, põllumajanduse- ja kaubandusministeeriume. Need on asjad, mis turuolukorras lihtsalt juhtuvad. Need valdkonnad toimivad paremini, kui valitsust jalus ei ole.
Lõpetuseks lisas Stringham, et soo kuivendamiseks on ainult üks võimalus. "Valitsus ei tohi kontrollida nii paljusid valdkondi."
Toimetas Karol Kallas