Bulgaaria president Rumen Radev ütles eelmisel nädalal ajakirjandusele, et Ukraina sõjaline võit Venemaa üle on võimatu, ja et iga selle sõja päev toob kaasa mõttetuid inimohvreid ning muudab Ukraina sõjajärgse taastamise veelgi kulukamaks.
Rumen Radev ütles 18. mail ajakirjandusele, et iga uue sõjapäevaga muutub Ukraina üha enam selliseks riigiks, mille rahvastik on laastatud, taristu, tööstus ja tootmine aga täiesti hävinud, teatas 21. mail Slovakkia ungarikeelne internetiväljaanne „Hírek".
„Iga päev, mil see sõda edasi kestab, on katastroofiline Ukrainale, Venemaale, meile kõigile. Ta mõjutab vältimatult kõiki valimisi – Euroopas, Ameerika Ühendriikides, üldse igal pool maailmas. Neil ja järgmistelgi valimistel on meil valida sõja ja rahu vahel. Seda peab mõistma iga kodanik," hoiatas Radev.
Radev toonitas, et tuleb teha poliitilisi jõupingutusi rahu saavutamiseks Ukrainas, mitte aga sinna relvasaadetiste läkitamiseks. Tema sõnul ei muuda relvasaadetised sõja lõpptulemust põrmugi, küll aga röövivad inimelusid. „Vahe seisneb vaid selles, et hukkuvad tuhanded inimesed, [Ukraina] riik hävib, meil aga tuleb see pärast kõik kinni maksta," sõnas riigipea.
Presidendi ametlikul koduleheküljel 18. mail avaldatud pressiteate kohaselt ütles Radev, et katse tappa Slovakkia peaminister Robert Fico oli tingitud Euroopa lõhestatusest Ukraina sõja küsimuses. Täpsemalt sellest, et vägisi ja meelevaldselt püütakse tembeldada venemeelseks igaüht, kes julgeb Ukrainat kritiseerida.
Radevi hinnangul on ebaterve, pingeküllase õhustiku tekitanud Euroopas need poliitikud, erakonnad ja ajakirjandusväljaanded, kelle meelest on Ukraina sõjaline võit Venemaa üle ainumõeldav lahendus ja kes nimetavad halvustavalt venemeelseks igaüht, kes mõtleb ses küsimuses teisiti. Selline tembeldamine on tema sõnul mitte lihtsalt ebaaus, vaid ka kahjulik, vahendas Radevit 21. mail üle-euroopalise internetilehe „Euractiv" slovakikeelne väljaanne.
Bulgaaria president on kindlalt olnud Ukrainale relvade saatmise vastu. Samas saatis Bulgaaria ajutine valitsus Ukrainale aastail 2021 ja 2022 vahendajate kaudu relvi üsna arvukalt, lisas „Euractiv".
Bulgaariat ühendab Slovakkiaga seegi asjaolu, et mõlema riigi sotsiaaldemokraate peavad nende Euroopa aatekaaslased „liiga venemeelseks ja natsionalistlikuks". Euroopa Parlamendi sotsialistid arvasid Fico erakonna „Suund – sotsiaaldemokraatia" endi hulgast välja ning on ähvardanud sama teha ka Bulgaaria sotsiaaldemokraatidega, teatas „Euractiv" 2023. aasta detsembri algupäevil.
„Asjatundjad Sofiast pakuvad, et natsionalistliku surve taga võib olla Bulgaaria president Rumen Radev. Nende sõnul tasub EL-il valmistuda selleks, et Bulgaarias saab võimule samasugune valitsus kui see, mis on praegu võimul Budapestis või Bratislavas," hoiatas „Euractiv" toona.
Toimetas Tõnu Kalvet