LHV panga asutaja ja nõukogu esimees Rain Lõhmus nendib, et praegune juhtimise puudumine valitsuse poolt ja sihitus nii majanduslangusest väljatulekuks kui ka riigi rahaasjade korda saamisel on talle mõistmatud.
„Halvasti tehtud," kommenteerib Lõhmus ERR-ile ilmunud intervjuus valitsuse tegemisi ja tegematajätmisi eelarvetasakaalu saavutamisel ning majandusolukorra parandamisel. „Mulle tundub, et kahjuks ei ole kohale jõudnud, et kui majandus kahaneb, kõigil on reaalset vara ja ressursse vähem, siis ei saa mingi asi kasvada. Me oleme üheksa kvartalit majanduslanguses, me oleme mõne aasta jooksul kahekordistanud oma riigivõla – niimoodi ei saa jätkata."
Küsimuse peale, kui Eesti riik oleks ettevõte, kes tuleks pangalt laenu küsima, kas ta saaks laenu, vastas Lõhmus, et pilt on veel kurvem. „Ma arvan, et kui sellise suhtumisega valitsus oleks LHV juhatuse asemel, siis me oleks pankrotis. Õnneks ei ole!"
Lõhmus märgib, et praeguses olukorras on väga oluline tegelikkuse teadvustamine ja probleeme saab lahendada ainult siis, kui saadakse aru, kes tegi valesti ja mida tegi valesti. „Ma ei usu inimesi, kes süüdistavad üht, teist ja kolmandat ja siis tegelikult tahavad samamoodi edasi minna. Aeg on peeglisse vaadata," tõdeb Lõhmus. „Ma ei ole kuulnud, et keegi ütleks, et me oleme vigu teinud."
„Mulle tundub, et probleeme lahendatakse natuke nagu niimoodi, et kust täna õhtul õlle ostmiseks raha saada. Mis saab homme või ülehomme, seda vaatama homme ja ülehomme," selgitab Lõhmus oma arusaamist valitsuse tegevusest.
Lõhmus osutab, et juhtimise puhul on oluline otsustavus ja üksmeel. „Kui ma valitsust vaatan, siis mulle meenub väga LHV enne panka (LHV alustas investeerimisettevõttena). Tookord ironiseeriti, et LHV tähendab luik, haug ja vähk – igaüks kisub eri suunas./…/ Võib-olla on ka valitsusega niimoodi. Ma ei tea, ma ei tunne nende hingeelu, aga nii ei saa," ütleb Lõhmus. „Ma ei näe selget liidrit."
Lõhmus lisas lõpetuseks riigivõlga kommenteerides: „Võlg on keeruline asi. Kindlasti maailma suurim militaarvõim on Ameerika Ühendriigid, aga näiteks sellel aastal Ühendriigid kulutavad rohkem raha oma võla teenindamiseks kui kaitse-eelarvele. Ma ei tahaks, et Eestis ka nii läheb."
Toimetas Markus Järvi