Kanada Ontario provints peab kohtu otsuse järel maksma kinni soosegaduses mehe vaginoplastika. Operatsiooni teeb erakordseks asjaolu, et mees soovib vagiina ehitamise juures ka meessuguelundi säilitamist. Kohus leidis, et operatsiooni kinnimaksmisest keeldumine rikuks soosegaduses patsiendi inimõigusi.
"Suguorgani" lisamise operatsiooni näol, mille juures jäetakse alles päris suguelund, on tegemist erakordse kirurgilise sekkumisega, mida maailmas sooritatakse väga vähestes kohtades, vahendab National Post.
33-aastane Kanada mees, keda nimetatakse kohtudokumentides K.S., on teise suguorgani konstrueerimise operatsiooni kinnimaksmise nimel käinud Kanada Ontario provintsiga kohut alates 2022. aastast. Uut suguorganit sooviv mees kaebas Ontario haigekassa (OHIP) kohtusse, kuna viimane keeldus maksmast tema Ameerika Ühendriikide Texase osariigi suurlinna Austini meditsiiniasutuses tehtava soooperatsiooni eest. Kanadas ei soorita tema soovitud kirurgilisi protseduure ükski meditsiiniasutus.
Kohus leiab aprilli keskel langetatud otsuses, et operatsiooni kinnimaksmisest keeldumine rikub K.S.-i inimõiguste seadusega tagatud turvalisuse õiguseid.
Ontario piirkondliku kohtu kolmeliikmeline kolleegium langetas otsuse ühehäälselt ja eeldatakse, et peale sellist otsust suureneb "uudsete alakeha operatsioonide" nõudlus soosegaduses (mittebinaarsete) inimeste seas, kes ei pea ennast naiseks ega meheks, märkimisväärselt.
K.S. on mees, kes peab ennast suuremas osas naiseks ja kasutab naise nime, soovitud operatsiooni käigus ehitatakse talle vagiinakanal või -ava ja tehakse seda viisil, millega jäetakse peenis alles.
OHIP keeldus algselt operatsiooni kinnimaksmisest, kuna seda pole nende "soo ümbermääramise" protseduuride nimistus ja pole sel põhjusel tervisekindlustuse poolt kaetud operatsioon.
K.S. kaebas OHIP-i otsuse Ontario terviseteenuste vaidluskomisjoni leides, et sundides teda peenist eemaldama tühistatakse tema endateadmus ja see on sarnane ebaseaduslikule omasooiharusest vabastamise teraapiale.
Ta osutas samuti võimalikele komplikatsioonidele, kusekanalite ümbrsuunamisega kaasnevatele urinaarsetele katkestustele ja orgasmivõimekuse kaotamise võimalusele. Ta võrdles enda soovitud operatsiooni standard vaginoplastikaga, mida sooritatakse ka Ontarios, kuid mille juures ei teha ainult ühte lisaoperatsiooni, penektoomiat.
Kaebuste komisjon andis õiguse K.S.-ile. OHIP kaebas otsuse edasi piirkonna kohtusse. Kohus asus K.S.-i poolele ja leidis, et vaginoplastika ja penektoomia on kaks eraldi teenust, mis on ära märgitud Ontario terviseteenuste nimekirjas, mida ei pea tingimata sooritama üheskoos. Kohus märkis samuti ära, et kaebuste komisjoni otsus vastab Ülemaailmse Transsooliste Tervise Kutseliidu (WPATH) välja töötatud soomuutjate tervisestandarditele.
Kohtunik Breese Davies kirjutab otsuses:
"Inimõiguste seaduse kaitse all olev õigus, millega tagatakse isikule turvalisus, kaitseb samuti tema väärikust ja autonoomiat. Kui soomuutjalt või soosegaduses inimeselt, kes on sündinud mehena, nõutakse vaginoplastika riikliku rahastuse saamiseks peenise eemaldamist, siis on see vastuolus inimese võrdsuse ning turvalisuse väärtustega.
Selline tõlgendus sunniks soomuutjatest ja soosegaduses inimesed, nagu seda on K.S., riikliku rahastuse nimel valima kas operatsiooni (penektoomia), mida nad ei soovi, ja operatsiooni, mida nad soovivad, vahel, mis oleks kooskõlas nende sotsiaalse soolise väljendusega. Teine võimalus nende jaoks oleks soomuutmise operatsioonist loobumine.
Inimeste sellise valiku ette seadmine võimendaks nende niigi ebasoodsat olukorda, mis ei aita kaasa nende väärikuse ja autonoomia parandamisele."
Ontario provints peab samuti tasuma K.S.-i kohtukulud, mis küündivad 20 000 Kanada dollarini.
Operatsiooni hind Austini kliinikus, mida K.S. soovib, võib küündida 70 000 Ameerika Ühendriikide dollarini.
Kriitikute sõnul on operatsiooni näol tegemist ohtliku eksperimendiga, millest K.S.-i tervis ei muutu kuidagi paremaks ja tõenäoliselt kaasnevad sellega komplikatsioonid, mis nõuavad korrigeerivaid järeloperatsioone. Lisatakse, et kuna Kanada tervisesüsteem on kokku kukkumise äärel, siis sellised kallid tervisesekkumised ainult suurendavad probleeme.
LGBTQ organisatsioonid kinnitavad, et suguorganite eemaldamise ja lisamise operatsioonid parandavad inimese elukvaliteeti ning vähendavad soosegadusega kaasnevat stressi.
Toimetas Karol Kallas