Gruusias toimusid 26. oktoobril parlamendivalimised, mille võitjaks kuulutati ametlikele valimiskomisjoni andmetele tuginedes senine võimupartei Gruusia Unistus, kuid opositsiooni kinnitusel kogusid kõige suurema valijate toetuse hoopis nemad.
Opositsiooni väitel võltsis väidetavalt venemeelne Gruusia Unistus valimistulemusi ja kinnitab, et nemad valimistulemusi ei tunnista. Kui valimiskomisjon oli lugenud kokku 99 protsendi valimisringkondade hääled, siis 54 protsenti valijatest toetas Gruusia Unistust, vahendab Euronews.
Neli suurimat koosmeelset opositsiooniparteid kogusid valimiskomisjoni kinnitusel selleks hetkeks, kui kokku olid lugemata veel välisgrusiinide hääled, 37 protsenti häältest.
Gruusia Unistuse juht Bidzina Ivanishvili kuulutas kodupartei võitjaks peatselt peale valimisjaoskondade sulgemist ja tema sõnul on tegemist "erakordse juhtumiga" kui üks partei on võitnud neljad valimised järjest.
Väidetavalt näitasid lävepakuküsitlused opositisooni võitu, mille peale neli opositsiooniparteid hakkasid üksteist õnnitlema. Kaks lävepakuküsitlust viisid läbi Ameerika Ühendriikikde süvariigiga tihedalt seotud uuringuettevõtted Edison Research ja HarrisX. Kolmanda, mis näitas samuti opositsiooni võitu, korraldas Kaukasuse piirkonnas ja Aasias tegutsev uuringuagentuur GORBI, mille leivanumbriks paistavad olevat euroopalike ja lääne "väärtuste" uuringud. Nimetatud kolme uuringuettevõtte andmeid kasutab suurem osa valimiste võltsimisele osutavaid lääneriikide väljaandeid. HarrisX on lisaks sellist tüüpi uuringuettevõte, mille küsitlused osutavad järjekindlalt, et demokraat Kamala Harris võidab viiendal novembril toimuvad Ameerika Ühendriikide presidendivalimised ja Ameerika Ühendriikide majandus on tänase demokraatide valitsuse ajal "õigel kursil".
Ühe kahtlust äratava eripärana osutavad opositsionäärid Gruusia Unistuse Tbilisis kogutud suurele häältearvule, samas kui pealinna peetakse üldjuhul opositsiooni elik läänemeelsete Gruusia poliitikute kantsiks.
Valimiste võltsimiste näidetena tuuakse välja üks video, kus Marneuli linna valimisjaoskonnas topib keegi sedeleid häältekasti. Lisaks esitatakse valimiste võltsimise argumendina Gruusia vabaühenduste arvamust, et valijatega manipuleeriti ja neid ahistati valimiste ajal. 27 000 elanikuga Marneuli juhtumi suhtes algatab Gruusia siseministeerium uurimise ja kui pettus peaks tõeks osutuma, siis selle jaoskonna tulemused tühistatakse.
Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsioon (OSCE) kirjutab Gruusia valimiste kohta:
"Kuigi valijatel oli võimalik valida 18 valimisnimekirja vahel ja kandidaadid said üldjuhul vabalt oma kampaaniat teha, siis valimiste õhkkonda rikkusid põline ühiskondlik vastandumine ja hiljuti vastu võetud seadus ning viimase jõuline mõju inimeste põhivabadustele ja kodanikuühiskonnale. Kampaanias kasutati lisaks äärmiselt lõhestavat kõnepruuki ja ohtralt esines valijate survestamist, osutavad rahvusvahelised vaatlejad oma 26. oktoobri pöördumises."
"Inimeste põhivabadusi ja kodanikuühiskonda piirav" seadus, millele OSCE osutab, on nõndanimetatud välisagentide seadus, mis kohustab Gruusia vabaühendusi andma aru, kas, kes ja millised välismaised heategijad ning organisatsioonid ja institutsioonid neid rahastavad. Samasugune välisagentide tuvastamise seadus (FARA) kehtib Ameerika Ühendriikides alates 1938. aastast.
Gruusia Unistuse üheks jõulisemaks sõnumiks enne valimisi oli väide, et kui võimule saab läänemeelne opositsioon, siis ootab Gruusiat ees Ukraina saatus, mida illustreeriti rusuhunnikuks pommitatud Ukraina linnade piltidega. 1990ndate aastate maailma- ja eelkõige Ida-Euroopa poliitikas mõjukat rolli mänginud majandusteadlane Jeffrey Sachs arvab, et Ukrainas ei peeta sõda mitte niivõrd Ukraina vabaduse, kuivõrd Ameerika Ühendriikide maailmavõimu nimel.
Gruusia endise presidendi Mihheil Saakašvili võitluskaaslane ja läänemeelse partei Gruusia Tee endine juht, tänane president Salome Zurabišvili, kuulutas valimised tühiseks ning kutsus inimesi tänavatele Gruusia Unistuse vastu meelt avaldama.
Toimetas Karol Kallas