Ameerika Ühendriikide riigidepartemangu nii sise- kui välispoliitika keskseteks eesmärkideks on progressistlikud mitmekesisus, õiglus ja kaasamine, mille toel soovitakse maailmast välja juurida süsteemne rassism, diskrimineerimine ning võõraviha.
Alates 2022. aaastast töötab demokraat Anthony Blinkeni juhitavas riigidepartemangus Desirée Cormier Smith, kelle ametinimetuseks on rassilise õigluse ja õiguse eriesindaja. Smithi kontori ülesandeks on läbi erinevate koostööprojektide ühiskonna lõimesid hävitava mitmekesisuse, õigluse ja kaasamise (DEI) ideoloogia levitamine maailmas, vahendab The National Pulse.
Vabariiklaste presidendikandidaat Donald Trump lubab, et juhul kui ta peaks uuesti presidendiks saama, juurida Ameerika Ühendriikide institutsioonidest välja inimeste-, majanduse- ja riigi esimuste vaenuliku DEI. Smith teab, et kui valimised võidab vabariiklane, siis jääb ta tööst ilma ja tema kontor kaotatakse.
Smith töötas enne Ühendriikide DEI emissariks saamist George Sorose Avatud Ühiskonna Sihtasutuse juhtiva poliitikanõunikuna. Tema sõnul on "ühiskonna koetisesse manustatud (struktuurne) rassism, "vähemuste" õiguste kärpimine ja võõraviha ülemaailmsed nuhtlused, mis nõuavad üleilmseid lahendusi". Emissari sõnul kujutab "valge ülemvõimlus" endast "ülemaailmset ohtu" ja "kui vaadata rassismist ja rahvuslusest ajendatud äärmuslust, siis kõige tipus on valge ülemvõimlus".
Smithi kontori saavutuste hulka võib näiteks lugeda riiklikus julgeolekuagentuuris (NSA) kriitilise rassiteooria põhiste keelenormide kehestamine, mille tõttu julgeolekuasutuse töötajatel pole enam soovitav nimetada islami terrorismi islami terrorismiks. Samamoodi on DEI ideoloogia tunginud jõuliselt sõjaväkke ja USA Õhuvägi korraldas hiljuti tähestikurahva (LGBT) "uhkuse" (pride) ürituse, kus esines laste "soomuutmist" õigustav aktivist. Kaitseministeerium taotleb viimases eelarveprojektis DEI algatuste rahastamiseks 270 miljonit dollarit.
Kriitikute sõnul hävitab DEI organisatsioone, kuna see seab inmeste isikuomaduste, teadmiste ja oskuste asemel esikohale rassismi ja igasuguste "vähemuste" "identiteedi" (endateadmuse).
Toimetas Karol Kallas