Selle aasta esimese kümne kuuga ületas Rumeenia põhjapiiri kolm korda rohkem Ukraina kodanikke kui aasta varem, teatas ajakirjandusele 30. oktoobril 2024 Máramarosszigeti linna (rumeeniapäraselt: Sighetu Marmației) piirivalve peainspektor Florin Coman.
Rumeenia ungarikeelse internetiväljaande „Maszol" teatel ütles Coman kolmapäevasel pressikonverentsil, et alates Vene–Ukraina sõja puhkemisest on Rumeenia põhjapiiri ebaseaduslikult ületanud u. 19 000 Ukraina kodanikku, ja et see arv kasvavat pidevalt. Rumeenia riikliku uudisteagentuuri „Agerpres" sõnul on põhiliselt tegemist meestega vanuses 18–60 aastat, kes olid piirivalvuritele ise tunnistanud, et põgenevad sõja eest.
Sama teemat käsitlenud Ungari internetiväljaanne „Kuruc" täpsustas, et sellised mehed moodustavad kõigist sealsetest piiririkkujatest 97 protsenti.
Rumeenia ühispiir Ukrainaga on riigi põhjaosas 367 kilomeetri pikkune. Seal tabati mullu esimese kümne kuuga 3278 piiririkkujat, tänavu sama ajaga aga 10 700. Üldse kokku oli alates sõjalise erioperatsiooni käivitumisest 24. veebruaril 2022 saabunud Ukrainast Rumeeniasse 19 068 piiririkkujat.
Kõigil neil lubati siseneda. Seejärel lubati neil valida: kas taotleda Rumeenia võimudelt varjupaika või – kooskõlas 4. märtsil 2022 vastu võetud Euroopa Liidu määrusega – rahvusvahelist kaitset.
„Paljud püüdsid piiri ületada kas Tisza jõe külmas vees või Máramarosi lumiste mäetippude kaudu, mis on kohati kõrgemad kui 1900 meetrit, sealjuures puudus ületajail sobiv varustus. Ukraina sõja algusest peale oleme leidnud surnuna 25 Ukraina kodanikku: 15 Tisza Rumeenia-poolsel kaldal, kümme aga lumises mäestikus," lausus Coman. Ta lisas, et üle mägede tulla proovijate päästmisel oli piirivalve teinud koostööd mäestikupäästega.
Piirivalvurite, mäestikupäästjate ja tuletõrjujate 150 ühise päästeoperatsiooni käigus on alates sõja algusest suudetud päästa 200 Ukraina kodanikku. Käesoleva aasta esimese kümne kuuga on vastavad arvud 65 ja 80, teatas „Kuruc".
Mäestikupäästeteenistuse juht Daniel Benga ütles „Maszolile" juba tänavu oktoobri keskpaiku, et ebaseaduslikul viisil piiri ületavad Ukraina kodanikud enamasti ise ei teagi, kuidas tuleb mägedes liikuda ja kuidas selleks valmistuda. Benga teatel tullakse tihtilugu ainult kummikutes või spordijalatsites, seda ka 18-kraadise külmaga. Ta lisas samas, et päästjate asi on päästa, mitte aga päästetavaid arvustada.
Benga sõnul on üle mägede tulijate hulk võrreldes eelmise aastaga kahekordistunud. „See annab märku sellest, et asjad ei parane, vaid hoopis halvenevad," nentis ta „Maszolile".
Toimetas Tõnu Kalvet