Skydio X10 Pilt: Skydio

Hiina Rahvavabariik kehtestas Ameerika Ühendriikide mehitamata lennumasinate tootjale Skydio sanktsioonid, mis tekitab selle tarneahelas teatud probleeme. Muuhulgas tarnib ettevõte droone nii USA kui Ukraina sõjaväele.

"Droonitööstuse jaoks on see hetk, mis lööb pildi selgeks. Kui kellelgi oli varem mingeid kahtlusi, siis see otsus näitab, et Hiina [Rahvavabariigi; RV] valitsus kasutab tarneahelaid relvana enda huvide edendamiseks USA huvide ees," vahendab Skydio tegevjuhi Adam Bry klientidele saadetud pöördumist Breitbart.

Bry kohtus oktoobri eelviimasel nädalal nii aseriigisekretäri Kurt Campbelli kui Valge Maja kõrgete ametnikega ja teemaks oli USA valitsuse poolne abi sanktsioonide vastu. Täpselt pole teada, millest räägiti, kuid arvatakse, et arutati akude tellimist Hiina RV asemel Hiina Vabariigist.

Skydio on Ameerika Ühendriikide suurim droonitootja, mis toodab mehitamata lennumasinaid nii sõjaväele kui jõuametitele ja taristu haldamiseks. Ettevõtte teatud lennumasinad toimivad autonoomsetes võrgustikes, mida juhib tehisaru, mis lubab katta suuri maa-alasid senisest tõhusamalt.

Muuhulgas teeb Skydio koostööd Ameerika Ühendriikide rahvusvahelise arenguabi ametiga (USAID), mis varustab droonidega Ukraina prokuratuuri, et see saaks uurida Venemaa sõjakuritegusid. Skydio droonide 3D skaneerimise tehnoloogia toel saab koostada näiteks ülitäpseid mudeleid Venemaa puruks pommitatud tsiviilobjektidest. 

Lisaks 3D kaardistamise droonidele on Skydio tarninud Ukraina sõjaväele üle tuhande teabe kogumise ja valvedrooni. Ettevõtte üks uusimaid lennumasinaid X10 on väidetavalt üpris hästi kaitstud elektrooniliste sekkumiste eest.

Hiina RV kehtestas Skydiole ja veel kahele USA ettevõttele tarnepiirangud 10. oktoobril ja seda põhjusel, et Ameerika Ühendriigid müüvad Hiina Vabariigile relvi. Bry sõnul tähendab see, et kannatada saavad ettevõtte akude tarneahelad, kuna nende turul on valitsevas positsioonis Hiina RV ettevõtted.

Bry sõnul on akud üks vähestest komponentidest, mille tarnehaleate otsi pole veel Hiina RV-st välja tõstetud. Uued sobivad akutootjad suudavad hakata akusid tarnima tõenäoliselt alles kevadel.

Skydio sanktsioonide põhjuseks on ilmselt asjaolu, et see konkureerib Hiina RV droonitootja DJI-ga. Samuti ei soovita USA valitsus inimestel DJI droone osta, kuna see teeb koostööd kommunistliku riigi relvajõududega ja selle tehnika kasutamine kujutab julgeolekuohtu.

Erinevaid sanktsioone, eriti rahandusvallas, peetakse üheks jõulisemaks "pehme jõu" relvaks, mida Ameerika Ühendriigid kasutavad maailmas oma huvide edendamiseks. 

Toimetas Karol Kallas