Mõned tunnid peale hetke kui Ameerika Ühendriikide uueks presidendiks kuulutati ametlikult Donald Trump, vallandas Saksamaa sotsialistist kantsler Olaf Scholz uusliberaalist rahandusministri Christian Lindneri.
Vabade Demokraatide Parteisse (FDP) kuuluva uusliberaalist Lindneri vallandamine tähendab, et Saksamaad juhib alates kuuendast novembrist kuni 2025. aasta jaanuarini roheliste (Grüne) ning sotsiaaldemokraatide (SDP) vähemusvalitsus. 15. jaanuaril korraldatakse Bundestagis usaldushääletus, mille Scholzi vähemusvalitsus suure tõenäosusega kaotab ja Saksamaal toimuvad hiljemalt märtsis ennetähtaegsed parlamendivalimised, vahendab Reuters.
Regulaarsed valimised toimuksid 2025. aasta 28. septembril.
Saksamaa vähemusvalitsuse suutlikkus valitseda sõltub vähemalt eelolevad kaks kuud suuresti ühispartei konservatiivide Kristlike Demokraatide (CDU) või sotsiaaldemokraatidest ja rohelistest veelgi äärmuslikumate vasakparteilaste (Linke) heast tahtest. AfD-ga koostöö tegemist ei peeta võimalikuks.
Scholz teatas, et ta palub CDU juhti Friedrich Merzi, et tema partei toetaks järgmise aasta riigieelarvet. Viimane lubas vastata 7. novembri hommikul. CDU on hetkel arvamusküsitluste järgi Saksamaa populaarseim partei.
FDP valitsusest väljaheitmise põhjuseks olid koalitsioonipartnerite lahkhelid riigi rahanduspoliitika teemal ja valitsusparteide üldine toetuse hääbumine.
Segadused Saksamaa ühisparteis suurendavad raulolematust "sanitaarkordoni õigel poolel" olevate poliitikutega tõenäoliselt veelgi, millest võidavad eelkõige Alternatiiv Saksamaale (AfD) kvaliteetkonservatiivid ja kommunistlik Sahra Wagenknechti Liit (BSW).
Eelkõige agressiivse rohepoliitika tõttu ja Ukraina sõjaga seoses langetatud otsustele kukub Saksamaa majandus teist aastat järjest.
SDP ja Rohelised soovivad õgvendada rahapoliitikat, loobuda põhiseadusesse kirjutatud võlalae reeglist ning suurendada valitsuse kulutusi, sealhulgas Ukraina sõjalist abi kolmelt miljardilt eurolt 15 miljardini. FDP seevastu soovis vähendada riigi kulutusi, maksukoormust ja pidurdada rohepööret.
Koos Lindneriga lahkusid Saksamaa valitsusest veel vabatahtlikult FDP-sse kuuluvad transpordi-, justiits- ja haridusminister.
Kuna FDP tegi koostööd sotsialistide ja rohelistega on selle toetus hirmsal kombel kukkunud ja teatud parteipoliitiline põhimõttekindlus on FDP jaoks sisuliselt elu ning surma küsimus. Scholz süüdistab Lindnerit, et see seab oma partei ellujäämise isekalt riigi huvidest ettepoole. "Eriti täna, üks päev peale nii tähtsat sündmust kui Ameerika Ühendriikide valimised, on selline isekus täiesti mõistetamatu," kurjustas Scholz.
Kolmandalt poolt tunnistas samuti roheline majandusminister Robert Habeck, et järele jäänud kahes valitsusparteis pole üksmeelt, kuidas kõrvaldada järgmise aasta riigieelarves laiutav auk.
"Ma tahan öelda roheliste poolt, et tänased sündmused tunduvad valena. See on pea traagiline, et sellised asjad juhtuvad päeval, nagu täna, kui Saksamaa vajab ühtsust ja peab näitama võimekust tegutsemiseks Euroopas," kommenteeris Habeck valitsuse lagunemist.
Saksamaa viimase poole aasta üleriigilised arvamusküsitlused näitavad CDU-le 32, AfD-le 18, SPD-le 16, Grünele 10, BSW-le 8, FDP-le 4 ja Linkele 3 protsenti toetust.
Vahetult enne Demokraatliku Partei võimule asumist Ameerika Ühendriikides 2021. aasta jaanuaris kukkus Eestis nõndanimetatud "kaporatuuri riigipöörde" käigus EKRE, Isamaa ja Keskerakonna valitsus ning peaministriks sai uusliberaal Kaja Kallas.
FDP kuulub Euroopa Parlamendis samasse Uuenev Euroopa (Renew) parteide "perekonda" kui Reformerakond.
Toimetas Karol Kallas