Üheksateistkümnes Ameerika Ühendriikide osariigis, mis hääletasid 2024. aastal demokraat Kamala Harrise presidendiks saamise poolt, kaheksateistkümnes ei nõuta hääletamiseks pildiga isikutunnistust.
Ameerika Ühendriikide 50 osariigist nõutakse valimistel mingit laadi isikutunnistust kolmekümne kuues. Kaheteistkümnes osariigis ei nõuta fotoga isikutunnistust, vahendab Daily Caller.
Harris võitis 19 osariigis. Neist kaheteistkümnes – Californias, Oregonis, New Mexicos, Minnesotas, Illinoisis, Maine'is, Vermontis, Massachusettsis, New Yorkis, New Jersey'is, Hawaii'il ja Marylandis – nõutakse hääletamisel dokumenti.
Ülejäänud seitsmest osariigist viies, kus võitis demokraat, nõutakse isikutunnistust, kuid "foto pole vajalik". Need osariigid on Colorado, Washington, Delaware, Connecticut ja Virginia.
Colorados ja Washingtonis toimuvad kõik hääletused samuti kirja teel, mis tähendab, et nende niigi lõdvad isikutunnistusega valimise seadused puudutavad ainult inimesi, kes käivad valimas valimisjaoskonnas.
Mitmes osariigis saavad inimesed, kellel pole dokumenti, allkirjastada tunnistuse (affidavit), milles kinnitavad oma isikusamasuse, mille järel neil lubatakse esitada esialgne hääletussedel (provisional ballot). Delaware'is, Connecticutis ja Virginias saavad valijad sellise kinnituskirja peale kohe valida.
New Hampshire'is, kus Harris samuti võitis, on samuti valijatel, kellel pole isikutunnistust, esitada tavaline hääletussedel. Kuid nendes osariikides kontrollitakse neid sedeleid valimispettuste ennetamiseks hoolikalt. New Hampshire'is peab ilma isikutunnistuseta hääletaja allkirjastama enne valimistoiminguid "vaidlustatava hääletaja tunnistuse" (challenged voter affidavit).
Peale valimisi saadetakse valijale kiri, mille valija peab allkirjastama ja tagasi saatma. Kui seda kirja tagasi ei saadeta, siis algatatakse inimese suhtes valimispettuse menetlus.
Rhode Island on ainus osariik, kus Harris võitis ja kus ilma isikutunnistuseta ei saa tavakombel hääletada. Osutatud osariigi ilma dokumendita hääletaja saab esitada esialgse hääletussedeli, mille järel valimisjaoskonna ametnik võrdleb sedelil olevat allkirja isiku ametlikes andebaasides oleva allkirjaga.
Ainsad osariigid, kus Harris kaotas ja kus ei nõuta isikutunnistust, on Nevada ning Pennsylvania. Donald Trump võitis Iowas, Oklahomas, Kentucky'is ja Utahis, kus valimisjaoskonnas peab küll isikutunnistust näitama, kuid see pole kohustuslik.
Pennsylvanias üritati 2012. aastal kehtestada karmimaid hääletamise reegleid, kuid osariigi ülemkohus tühistas need.
Tänavustel valimistel vastasid Nevada osariigi valijad suuremas osas "jah" seitsmendale rahvahääletuse küsimusele, millega kehtestatakse seadus, et inimesed peavad enne hääletamist näitama isikutunnistust.
Toimetas Karol Kallas