Canterbury peapiiskop ja anglikaanide vaimne juht Justin Welby astus eelmise nädala alguses "kurbusega" tagasi, kuna ta ei suutnud tagada piisavat uurimist aastakümnete eest kirikus aset leidnud laste kuritarvitamise juhtumites.
Welbyt, kes on anglikaani kiriku kõige kõrgem vaimulik, kutsuti üles tagasi astuma pärast seda, kui hiljutine raport paljastas, et ta oli astunud ebapiisavaid samme, et peatada ühe anglikaani kiriku ajaloo suurima laste kuritarvitaja tegevust, vahendab Reuters.
Kirikuelu kommentaatorite ja ajaloolaste sõnul on see esimene kord, kui anglikaani peapiiskop astus kuritarvitamise skandaali tõttu tagasi.
Oma lahkumisavalduses ütles Welby, et ta peab võtma isikliku ja institutsionaalse vastutuse puudulike sammude eest nende õudsete kuritarvitamiste osas.
"Viimased päevad on uuendanud minus pikalt tunnetatud ja sügavat patutunnet Inglismaa Kiriku ajalooliste ebaõnnestumiste osas kuritarvituste ärahoidmisel," ütles Welby. "Astudes tagasi, teen ma seda kurbusega, mida tunnetan koos ohvritega ja kuritarvituse üleelanutega."
Briti peaministri Keir Starmeri kõneisiku sõnul austab valitsusjuht peapiiskopi otsust tagasi astuda.
Raporti kohaselt allutas juristist kiriku vabatahtlik John Smyth enam kui 100 poissi ja noormeest "brutaalsetele ja õudsetele" füüsilistele ja seksuaalsetele kuritarvitustele enam kui 40-aastase perioodi vältel.
Smyth peksis oma ohvreid kuni 800 kepilöögiga lausa veritsemiseni ning suudles neid seejuures kaelale ja seljale.
Ta juhtis kirikulaagreid Inglismaal Dorseti linnas, kus töötas ka Welby enne ordineerimist.
Smyth kolis Aafrikasse aastal 1984 ja jätkas seal kuritarvitusi peaaegu kuni oma surmani aastal 2018.
Raporti kohaselt teadis Inglismaa Kirik kõrgeimal tasemel nendest seksuaalse kuritarvitamise süüdistustest aastal 2013 ning Welby sai nendest teadlikust hiljemalt samal aastal, pärast seda kui temast sai peapiiskop.
Raporti autorid leiavad, et politseiuurimine 2013. aastal oleks viinud selleni, et Smythile esitatakse süüdistus kuritarvitamiste eest enne tema surma.
Welby ütles, et tal ei olnud "teadmist ega kahtlustust" nende süüdistuste osas enne 2013. aastat, kuid raporti kohaselt on see ebatõenäoline ning see heitis talle ette isikliku ja moraalse vastutuse osas läbikukkumist süüdistuste korralikult uurimata jätmise tõttu.
Cambridge'i ajalooprofessori Richard Rexi sõnul oleks pidanud 2013. aastaks iga piiskop mõistma, et selliseid süüdistusi tuleb käsitleda ülima tõsiduse ja hoolega.
Toimetas Martin Vaher