Eesti valitsuse välisminister Margus Tsahkna avaldas maailma ühes mõjukamas majandusväljaandes Wall Street Journal arvamusloo, milles võrdles Donald Trumpi Ukraina rahutahet Neville Chamberlaini Hitleri ees koogutamisega.
Präänikuna Trumpile leidis Eesti kahtesatta kuuluv välisminister, et Ameerika Ühendriikide uuesti ametisse astuvast riigipeast võib saada tänapäeva Winston Churchill. Wall Street Journali (WSJ) arvamuslugu kannab pealkirja "Trumpi Churchillilik Ukraina rahuvõimalus".
Tsahkna kirjutab arvamusloo sissejuhatuses: "Kui ta [Trump] kordab 1938. aasta eksimusi – kui Neville Chamberlain otsis rahu ühe teise imperialistist diktaatoriga – siis jääb temast maha nõrgem ja vaesem ning julgemate vaenlastega Ameerika. Aga hr Trump võib selle asemel tegutseda Winston Churchilli jõu ja julgusega, mis juhatab sisse õiglase, kestva rahu ja võtab üle maailma Ameerika Ühendriikide vaenlastelt ära tahte sellele vastu hakata."
Tsahkna pole rahul, et üha sagedamini kutsutakse üles sõlmima rahu ja lääneriikide soov Ukrainas sõda pidada paistab raugevat. Ta lisab: "Rahu on soovitav, aga vaenutegevuse lõpetamine ei tähenda alati rahu. Rahuleping võib olla õiglane ja kestev elik see võib sillutada teed edasisele verevalamisele."
Eesti välisminister kirjeldab Chamberlaini nõrgana ja kui Trump peaks Vladimir Putiniga rahu tegema, siis oleks ta samasugune ning Venemaa juht nõuaks veel suuremaid järelandmisi.
Tugevuse võtmeks peab Tsahkna, et Ukrainast ei tohi ära anda killukestki selle territooriumist ja isegi ei tohi jätta vähematki muljet, et midagi sellist oleks võimalik.
Eesti 200 poliitik leiab lisaks, et kui Euroopa elab sõja- või selle ohu varjus, siis Ameerika Ühendriikide ettevõtted ei saa siinpool Lompi müüa enam endises mahus kaupu ja ühtlasi muutuks tarneahelate sassi minemisega ameeriklaste jaoks kõik kallimaks.
Ta jätkab, et Ukraina rahu tähendaks võitu Iraanile ja Põhja-Koreale ning mõjuks halvasti Ühendriikide julgeolekuhuvidele üle maailma. See tähendaks lääne juhitud maailmakorra lõppu, tooks kaasa uued sõjad ja olukord Lähis-Idas ning Aasias muutuks hullemaks.
Ukraina täielik võit näitaks seevastu, et lääs on tugev. Võidu järel saaks lääs astuda väljakutsetele vastu jõupositsioonilt. Kui Ukrainal lubatakse "minema libiseda" ja lääs ebaõnnestub, siis jäädakse väljakutsete suhtes palju nõrgemasse positsiooni.
Kommentaatorite "halamise" peale kinnitab Tsahkna, et lääs on jätkuvalt Venemaast tugevam, mille põhjuseks on NATO. Lisaks soovitab ta Venemaale kehtestada veelgi rohkem sanktsioone ja anda Ukrainale piiranguteta kõike, mida see sõjapidamiseks soovib.
Eesti kahesajaline ei maini, et suuresti "tänu" Churchillile jäi pool Euroopast pooleks sajandiks Venemaa totalitaristliku režiimi küüsi, millega koos tõi kommunismi võidukäik maailmas kaasa sadade miljonite inimeste surma.
Toimetas Karol Kallas