Foto: Piqsels

Laste ilmavõrgu ohtude eest kaitsmise loosungiga üritati austraallastele suruda peale järjekordne lausjälgimise meede. Opositsiooni nurina peale sai sotsiaalmeedia vanusepiirangu seadusest siiski "nüri töörist".

Austraalia sotsialistliku võimupartei eestvedamisel keelati 29. novembril ilmavõrgu turvalisuse seaduseparanduse (sotsiaalmeedia miinimumvanuse) 2024. aasta seadusega alla 16-aastastel lastel sotsiaalmeediaplatvormide kasutamine. Milliseid platvorme seadus täpsemalt puudutab ja kuidas täpsemalt piiranguid jõustama hakatakse, jääb selgusetuks. Piirangute alla lähevad poliitikute sõnul Snapchat, TikTok ja X, aga näiteks YouTube ja WhatsApp eeldatavalt sinna ei kuulu, vahendab New York Times.

Väidetavalt on tegemist maailma kõige põhjalikemate noorte inimeste kaitsmise meetmetega ilmavõrgu viha ja kiusamise eest.

Seadusega kohustatakse sotsiaalmeedia platvorme astuma "mõistlikke samme", et alla 16-aastased noored ei saaks omale teha sotsiaalmeedia kontosid. Kui sotsiaalmeedia platvormid jätavad "süsteemselt" vanusepiirangud kehtestamata, ehk lapsed pääsevad suurtes hulkades sotsiaalmeediale jätkuvalt ligi, siis järelvalveorganid võivad ettevõtteid karistada kuni 49,5 miljoni Austraalia dollari (ca 30,5 M€) suuruste trahvidega.

Seaduses lastevanematele, ega lastele karistusi seadusevastase sotsiaalmeedia kasutamise eest ette nähtud ei ole ja Tööpartei peaministri Anthony Albanese sõnul pole see ka seaduse mõte.

"Me teame, et mõned lapsed leiavad viisi, kuidas piirangutest mööda hiilida, aga me saadame sotsiaalmeedia ettevõtetele sõnumi, et need peavad ennast kokku võtma," selgitas peaminister.

Seadusesse kirjutatakse uus ettevõtluse kategooria "vanusepiiranguga sotsiaalmeedia platvormid", mida võrreldakse alkoholi ja tubaka müügipiirangutega.

Kui varem arvasid sotsialistid, et sotsiaalmeediasse peaks pääsema ainult isikutuvastusega, siis konservatiividest opositsioon suutis sellise nõude tõrjuda. Tegemist oleks olnud järjekordse inimeste riigi poolset jälgmisvõimekust suurendava sammuga. 

Mõne rahvasaadiku sõnul on uue sotsiaalmeedia vanusepiirangu seaduse näol tegemist "nüri tööriistaga" ja see ei pane sotsiaalmeedia ettevõtteid vastutama oma toote turvalisuse eest. Samuti leitakse, et "midagi peaks muutma, aga antud seadus seda ei tee".

Sotsiaalmeedia ettevõtetel on aega 12 kuud, et teenused seaduses nõutuga vastavusse viia. Täpsemad nõuded peab välja mõtlema Austraalia e-turvalisuse komissar Julie Inman Grant. Grant on veendunud sõnavabaduse piiramise ideoloog, kes arvab, et valitsusel on õigus kehtestada "tõde". Nagu näiteks, et inimeste sugusid on rohkem kui kaks.

Tema sõnul on sotsiaalmeedia ettevõtetel olemas vanusepiirangute kehtestamiseks vajalikud rahalised ja tehnoloogilised vahendid ning teadmised. "Kui nad suudavad inimesi sihtida reklaamidega, siis sama tehnoloogiat peaks saama kasutada laste ja nende vanuse tuvastamiseks," leiab komissar.

Prantsusmaal nõutakse alates 2023. aastast alla 15-aastaste laste puhul sotsiaalmeedia kasutamiseks vanemate luba ja riik näeb vaeva, et sellised nõuded kehtestatakse üle Euroopa Liidu. Ameerika Ühendriikide Florida osariik keelustas käesoleva aasta märtsis alla 14-aastastele lastele sotsiaalmeedia kontode omamise.

Toimetas Karol Kallas