Ühendkuningriigi parlament hääletas reedel, 29. novembril seaduseelnõu poolt, mille kohaselt legaliseeritakse Inglismaal ja Walesis peatselt meditsiiniliselt assisteeritud enesetapp.
Viis tundi kestnud debattide resultaadina hääletasid rahvasaadikud Briti alamkojas eutanaasia legaliseerimise poolt häälteenamusega 330 poolt ja 275 vastu. Seadus jõustub eeldatavasti mõne kuu möödudes 2025. aasta esimeses pooles pärast täiendavate menetlustoimingute läbimist.
Kõikide eelduste kohaselt saavad esimesed riiklikult assisteeritud enesetapud aset leidma mõne aasta möödudes, viies Inglismaa ning Walesi väheste riikide hulka maailmas, kus riiklikult sanktsioneeritud enesetapp on legaliseeritud.
Eutanaasia seaduse eelnõu oli üheks harvadest parlamendi ette asetatud eelnõudest, mille käigus kõik parteid andsid oma liikmetele voli hääletada vastavalt oma isiklikule südametunnistusele, ilma et partei oleks valinud küsimuses rahvasaadikute jaoks kohustusliku positsiooni.
Leiboristide partei assisteeritud enesetapu üks peamistest eeskõnelejatest Andrew Slaugter (märkus: slaughter tähendab inglise keeles – tapmine, veresaun) sõnas intervjuus BBC-le, et eutanaasia seaduse vastu võtmine kujutab endast suurt edusammu, millele järgnevalt peavad parlamendi liikmed järgnevatel kuudel pühenduma sellele, et seadus oleks võimalikult hoolikalt sõnastatud.
Leiboristide partei eesotsas peaminister Keir Starmeriga hääletas valdavalt eutanaasia legaliseerimise poolt (234 poolthäält, 147 vastu), samas kui konservatiivide partei enamus oli seaduse vastu (92 vastu, 23 poolt). Kõige suurem toetus eutanaasia legaliseerimisele oli Liberaaldemokraatide esindajate seas (61 poolt, 11 vastu).
Hädaoht kõikidele puuetega inimestele
Not Yet Dead (Me pole veel surnud) liikumise liige Philip Friend, kes piketeeris koos võitluskaaslastega viis tundi väldanud debati jooksul parlamendi ees, kommenteeris, et niipea kui hääletuse tulemused teatavaks said, puhkesid mitmed ratastoolis piketeerijad nutma.
"See asetab meid kõiki hädaohtu," sõnas Friend.
"Need, kellel on kehalised defektid, sõltuvad oma arstidest ning me teame, et meie riiklik tervishoiusüsteem on niigi rusudes. See viib meid paratamatult küsimuseni, kas peagi jõuame olukorda, kus arstid hakkavad meile ravi asemel pakkuma "lahendust", mis kujutab endast sisuliselt enesetappu," küsis Friend.
"Ainuüksi mõte sellest on meiesugustele inimestele surmaõudu tekitav," kommenteeris eutanaasia vastane aktivist vabasurma legaliseerimise eelnõu vastuvõtmist.
Toimetas Adrian Bachmann