Ühendkuningriigi kaitseministeerium tunnistab, et üks viiest Ühendkuningriigi kaitsejõudude sõja- ja lennuväelasest ning meremehest pole sõtta saatmiseks "meditsiiniliselt võimelised".
Hiljuti avaldatud kaitseministeeriumi andmetest selgub, et rohkem kui 27 000 Britannia relvajõudude teenistujast pole tervise poolest võimelised kas üldse sõduritena riiki kaitsma elik on seda võimelised tegema piiratud mahus, vahendab GBNews.
Eriti rängalt puudutab probleem jalaväge, mille teenistujatest pole lahinguvõimelised või kelle lahinguvõimekus on märkimisväärselt piiratud, ligi neljandik.
Kõigi kolme väeliigi peale kokku on teenistuses 13 522 inimest, kes pole tervislikel põhjustel mingil kujul võimelised lahinguülesandeid täitma.
14 350 sõjaväelast on hinnanguliselt "meditsiiniliselt piiratult teenistusvõimelised". Ühendkuningriigi kaitsejõudude peale on kokku 99 560 inimest, kes on "meditsiiniliselt täielikult võitlusvõimelised".
27 969 õhuväelastest pole sõdima võimelised 3721 ehk 13 protsenti.
Kuninglikus mereväes on 2922 mereväelast, kes pole võimelised mingil juhul merele minema.
Jalaväes teenib 16 335 sõdurit, kes pole kas üldse või on piiratud ulatuses võimelised riiki kaitsma. Jalaväes on kokku 71 340 teenistujat ja piiratud võitlusvõimekusega on neist 23 protsenti.
Ühendkuningriigi kaitsejõudude jaoks on samuti käes aeg, kus esimest korda ajaloos ei suudeta täita värbamise eesmärke ja sõjaväelasi on jalaväes ühe, mereväes viie ja õhuväes kümne protsendi võrra ettenähtust vähem.
Kaitsejõudude võimekuse vähenemise põhjuseks tuuakse külma sõja järgne rahastuse vähenemine. Kriitikud osutavad lisaks, et tõenäoliselt on Venemaa Ukraina sõjas kaotanud neli korda rohkem inimesi kui on Ühendkuningriigi kaitsejõududes kokku.
"Meditsiinilise võimetuse" diagnoosi on saanud näiteks sõdurid, kes ei talu äärmuslikke ilmaolusid, müra ja kemikaale ning kes vajavad erihooldust.
Ühendkuningriigi kõrge erusõjaväelane Tim Collins väidab, et kõigi väeliikide võitlusvõimekuse õõnestamine on riigi progressistliku nomenklatuuri sihilik, ärklemisest ajendatud kaitsejõudude vastane rünnak.
Ühendkuningriigi ühispartei poliitikud on maailmas ühed agaramad Ukraina sõja toetajad ja seda kuni viimase võiduka lõpuni.
Toimetas Karol Kallas