Facebooki emaettevõtte juht Mark Zuckerberg teatas, et ühismeediaplatvorm lõpetab Ameerika Ühendriikides kolmandate osapoolte "tõigakontrollijate" teenete kasutamise ja läheb üle X-i moodi kogukonna märkuste süsteemile.
Euroopa Liidu liiduvabariikide kodanikel siiski Facebooki (FB) sõnavabaduse purset oodata ei maksa ja Eestis jääb Delfi ühismeedia tsensoritele nende töö alles, vahendab Politico.
FB suurem sõnavabadus algab Ameerika Ühendriikidest, kus uuele sisuhalduse süsteemile üritatakse üle minna mõne kuuga.
Esimeses järjekorras loobutakse poliitilise-, sooideoloogia- ja suure asendamise teemalise kõne tsenseerimisest.
FB alustas sisu tsenseerimist 2016. aastal peale Donald Trumpi ootamatut võitu Ameerika Ühendriikide presidendivalimistel ja platvorm õigustab seda riikliku sunniga.
Eurooplastel üldisemalt ja eestlastel üksikumalt on võimalik Euroopa Liidu demokraatiavaenulikust inimõiguste piiramisest FB-s pääseda Ameerika Ühendriikidele seadistatud virtuaalsete privaatvõrkude (VPN) teenuste kaudu.
Tsensuurist loobumisest teavitavas pöördumises tunnistab Zuckerberg, et tõigakontrolli põhine tsensuur on viga ja edaspidi lubatakse tsenseerida ainult kõige rängemaid üleastumisi.
Sõnavabadus on ülejäänud inimõiguste vundament. Kui pole sõnavabadust, pole inimõiguseid.
FB emaettevõtte Meta otsust peetakse korportaiivse meedia jaoks "ajalooliseks kaotuseks", kuna faktikontroll põhines selle tõekspidamistel.
Toimetas Karol Kallas