
Hiljuti avaldatud andmetest nähtub, et Euroopa riigid üle ujutanud Venemaa kallaletungi hüsteeria on andnud ootuspärasele vastupidise resultaadi ning mitmete riikide sõdurid on lahkumas tegevteenistusest. Probleem on eriti markantne Tšehhi relvajõududes.
Tšehhi kaitseministeeriumi avaldatud andmetest nähtub, et riik on kogemas massilist tegevteenistujate lahkumist, kuna sõdurid soovivad püssi alt pääseda enne kui Tšehhi valitsus jõuab mehed rindele saata.
Probleem ei piirdu üksnes noorsõduritega, kuna ka staažikad professionaalsed sõdurid ning ohvitserid on postidelt lahkumas. Tšehhi kaitseminister Jana Černochová tunnistas avalikult, et sõjaväelaste ridade kiire hõrenemine on otseselt seotud sõjategevusega Ukrainas.
Olukord on sattunud Tšehhi avalikkuse huviorbiiti. Osa aktivistidest on avaldanud seisukohta, et sõduritel on õigus lahkuda, et vältida sõda, mida ei sõdita nende riigi nimel. Samas ohvitseride seas domineerib avalikult välja lausutud positsioonina, et "argpüksid" peavadki enne sõjategevust relvajõudude ridadest lahkuma.
Tšehhi sõjaväepsühholoog Daniel Štrobl kommenteeris olukorda, väites, et "kui sõdur lahkus tegevteenistusest viidates Ukraina sõjale, siis see ongi parem, kuna selle sammuga demonstreerib ta, et ta ei ole valmis meie riigi eest sõdima".
Tšehhi relvajõududes aset leidev deserteerimine on tänaseks võtnud erakordsed meetmed. Alates Ukraina sõjategevuse algusest on riigi armee tegevteenistusest lahkujate hulk kasvanud 40% võrra igal aastal.
Toimetas Adrian Bachmann