Ursula von der Leyen pressikonverentsil Euroopa Komisjoni Brüsseli peakorteris, 7.04.2025 Foto: Scanpix

Die Weltis ilmus 15. aprillil intervjuu Euroopa Komisjoni presidendi Ursula von der Leyeniga, milles viimane lubas, et "meil pole vennikesi ja oligarhe" ja leidis, et "läänt, nagu seda seni teati, ei ole enam olemas".

Põhjus, miks Komisjoni juhi sõnul läänt pole endisel kujul olemas, on president Donald Trump, tema valitsus ja Ameerika Ühendriikide majanduspoliitika. Täpsemalt Trumpi mitte-ühispartei konservatiivne valitsus ja selle tollimaksud, vahendab Die Welt.

USA kavandatavad tollimaksud pole Leyeni sõnul "ei usutavad ega õigustatud". Lisaks põlgab Trump Leyeni sõnul mitmepoolseid süsteeme, teeb liidendamise (annekteerimise) ähvardusi ja ajab asju Venemaaga, mis omakorda pelutab Ameerika Ühendriikide traditsioonilisi liitlasi.

Leyeni sõnul on Euroopa Liit jätkuvalt rahuprojekt, mis peab kalliks väärtuseid nagu õigusriik, heanaaberlikud suhted ja sotsiaalne võrdsus. Sellest kõigest Trumpi Ühendriigid eemalduvad autoritaarsuse poole, kuna seal on võimul "vennikesed ja oligarhid" (we have no bros and no oligarchs). Tänu viimaste kuude maailma arengutele – Trumpile – on Liit Leyeni sõnul "koondunud ja muutunud tugevamaks".

Ülemkomissari sõnul on kaubanduspinged USA-ga tekitanud maailma riikides suurema huvi kaubavahetuse vastu Euroopa Liiduga, kuna selle käitumine on ennustatav ja Liit ise usaldusväärne. Ta avaldas samas lootust, et tolliküsimused õnnestub Ühendriikidega lahendada.

Kui ajakirjanik uuris, mida ülemkomissar arvab komisjoni kõrge esindaja Kaja Kallase väljaütlemisest: "Vaba maailm vajab uut juhti!", vastas ta: "Mulle ei meeldi sellised sildid…" 

Samuti lubati, et EL jätkab Ukraina toetamist ja Euroopa Liit usub nii Ukraina kui riigi kui selle armee võimekusse.

Leyen hoiatas intervjuu lõpus muutuva maailmakorra eest:

"Sellest, mida tajuti kunagi maailmakorrana, on saamas maailmakorratus, mille on valla päästnud nii USA ja Hiina Rahvavabariigi vaheline võimuvõitlus, kui ka Putini imperialistlikud taotlused. See on põhjus, miks on vaja teist, uut Euroopa Liitu, mis on valmis minema suurde laia maailma ja mängima väga aktiivset rolli tulevase uue maailmakorra kujundamises." 

Osutatud maailmakorda aitavad liidul kujundada nii suurenev majanduslik konkurentsivõime kui 800 miljardit eurot kaitseinvesteeringuid. Rohepoliitikatest ei kavatse Euroopa Liit samas loobuda, kuna Leyeni sõnul on nii õige. "Hea poliitika tähendab ühest kursist pikka aega kinni pidamist ja visadust".

Toimetas Karol Kallas