Alice Weidel Friedrich Merzi kantsleriks kinnitamise hääletusel Bundestagis, 6.05.2025 Foto: Scanpix

Saksamaa föderaalne põhiseaduse kaitsmise amet teatas 8. mail, et peatab Alternatiiv Saksamaale määratlemise "tõestatult paremäärmusliku organisatsioonina".

2. mail, tõenäoliselt järgides sotsiaaldemokraadist siseministri Nancy Faeseri juhiseid, teatas Saksamaa föderaalne põhiseaduse kaitsmise amet (BfV), et ühisparteisse mitte kuuluv päriselt konservatiivne rahvaliikumine Alternatiiv Saksamaale (AfD) on "tõestatult paremäärmuslaste organisatsioon, mille tõestuseks on neil salastatud 1100-leheküljeline toimik.

5. mail kaebas AfD "Faeseri julgeolekuorjad" partei "paremäärmuslasteks" määratlemise eest Kölni kohtusse. Kölni kohtusse esitati kaebus põhjusel, et selles linnas asub BfV peakontor.

8. mail teatas BfV, et peatab AfD määratlemise paremäärmuslastena ja seda ajani kui Kölni kohus langetab AfD kaebuse peale otsuse. 

AfD poliitilise tagakiusamise mõistsid hukka nii Ameerika Ühendriikide riigisekretär Marco Rubio kui asepresident J. D. Vance. Vabariiklasest senaator Tom Cotton tegi ettepaneku, et Ameerika Ühendriigid peaksid samal põhjusel peatama luurekoostöö Saksamaaga, kuna viimase käitumine sarnaneb rohkem Hiina Rahvavabariigile ja Venemaale, kui Lääne-Euroopa riigile.

Rubio ja Vance'i nördimuse peale kostis üks Ameerika Ühendriikide süvariigi ja korporatistliku maailmakorra õuduste tuntumaid paljastajaid Mike Benz:

"Kahjuks NATO, USAID ja demokraatide valitsuse riigidepartemang kulutasid [Saksamaa] tsensuurile ning kodanikuühiskonna programmidele miljoneid dollareid, mida tehti AfD tühistamise ja Rohelise partei populaarsuse kasvatamise eesmärgil. Saksamaa elab täna tsensuuri "ränieesriide" taga ja Ameerika Ühendriikide süvariigi mädasoo aitas seda rajada." 

Saksamaa siseministeerium, seda ajal kui Faeser oli viimaseid päevi siseminister, kinnitas USA tipppoliitikutele, et BfV määratluse puhul on kõik demokraatlik ja nii peab tegema, kuna "Saksamaa on ajaloost õppinud". 20. sajandi esimese poole natsionaalsotsialistidel on siiski rohkem ühist Saksamaa Sotsiaaldemokraatliku Partei (SDP) ja vasakäärmuslastest Linkega kui AfD-ga, mis on konservatiivne partei. Seda tõestab muuhulgas esimese kahe tungiv soov viimane ära keelata. Lisaks oli Faeser agar sõnavabaduse piiraja ja "vihakõne" väljanuhkija.

"Tõestatud paremäärmuslaste määratlus" annaks BfV-le vabad käed kõikvõimalikel viisidel AfD ja selle liikmete järele nuhkimiseks. Ühisparteile oleks see õigustuseks algatada AfD vastu keelustamise protsess ja vaatamata nende suurele rahvaesindajate arvule Bundestagis, ettekäände hoida partei eemal kõigist olulistest komisjonidest ning piirata nende riiklikku rahastamist. 

AfD jagab parteide toetusküsitlustes ühispartei konservatiivide CDU-ga vaheldumisi, mõneprotsendise siia-sinna kõikumisega, esimest kohta.

Peale paremäärmuslasteks määratlemist ühines AfD-ga kolme päeva jooksul üle 1000 inimese, mis on partei jaoks rekord. 

Toimetas Karol Kallas