Palestiinlased ootamas toidujärjekorras, 22. aprillil 2025, Gazas, Nuseirati põgenikelaagris. Foto: Scanpix

ÜRO poolt toetatud hinnangus nenditakse, et Gaza umbes 2,1 miljoni palestiinlase suurune elanikkond on "kriitilises näljahäda ohus" ja seisab silmitsi "äärmusliku toidupuudusega", kuna Iisrael jätkab oma humanitaarabi blokaadi.

Viimane raport, mille koostas Integreeritud Toiduga Kindlustatuse Faasi Klassifikatsioon (Integrated Food Security Phase Classification – IPC), ütleb, et alates 2024. aasta oktoobrist on toimunud "märkimisväärne olukorra halvenemine", kuid järeldab, et näljahäda hetkel veel ei esine, vahendab BBC.

Raportis märgitakse, et kahekuuline relvarahu Iisraeli ja Hamasi vahel "tõi Gazasse ajutise leevenduse", kuid uuenenud sõjategevus ja märtsi alguses alanud Iisraeli poolne abi blokaad on "tühistanud" kõik varasemad paranemismärgid.

Umbes 244 000 inimest kogevad praegu kõige raskemat ehk "katastroofilist" toidupuuduse taset ning raportis kutsutakse üles kiirele tegutsemisele, et vältida "üha tõenäolisemaks muutuvat" näljahäda riski.

Iisrael taasalustas oma sõjalist tegevust Gazas märtsi keskel ning on takistanud toidu, ravimite ja muu abi jõudmist Gazasse juba 70 päeva, öeldes, et sellega survestatakse Hamasi vabastama allesjäänud pantvange.

Rahvusvaheline üldsus, sealhulgas ÜRO, on blokaadi hukka mõistnud. ÜRO teatas, et neil on humanitaarabi valmis Gaza piiriületuskohtadesse toimetamiseks, kui Iisrael selleks loa annab. Abiorganisatsioonid on öelnud, et blokaad võib kujutada endast sõjakuritegu ja näljutamispoliitikat.

Esmaspäeval avaldatud IPC hinnang leidis, et pool miljonit inimest – ehk üks viiest – on Gazas näljasurma äärel. Ligi 71 000 alla viieaastast last kannatavad eeldatavasti ägeda alatoitluse all järgmise 11 kuu jooksul kuni 2026. aasta aprillini.

Raportis lisatakse: "Paljud majapidamised on sunnitud äärmuslikele meetmetele, et toitu leida – sealhulgas kerjamine ja prügi kogumine, mida saab müüa, et midagi süüa osta."

Võrreldes 2024. aasta oktoobri analüüsiga kujutab praegune olukord raporti kohaselt endast "märkimisväärset halvenemist ühes maailma tõsiseimas toidu- ja toitumiskriisis, mis on põhjustatud konflikti poolt ja mida iseloomustab kirjeldamatu inimkannatus".

Analüüs näitas, et 1,95 miljonit inimest ehk 93% Gaza elanikkonnast elab ägeda toidupuuduse tingimustes, neist 244 000 kogevad "katastroofilist" taset.

IPC – ÜRO agentuuride, abiorganisatsioonide ja valitsuste ülemaailmne algatus – on rahvusvahelise kogukonna peamine mehhanism näljahäda tuvastamiseks.

Iisraeli ametnikud on öelnud, et nende laienenud operatsiooni plaanide hulka kuulub kogu territooriumi määramatu hõivamine, palestiinlaste sunniviisiline ümberpaigutamine lõunasse ning abi jagamise ülevõtmine eraettevõtete kaudu – vaatamata ÜRO ja selle humanitaarpartnerite vastuseisule, kes keeldusid koostööst, kuna see näib olevat abi "relvastamine".

IPC raporti kohaselt on abi jagamise plaanid "äärmiselt ebapiisavad" ning eeldatakse, et suur osa elanikkonnast "puutub kokku oluliste probleemidega kavandatud jaotuspunkte kasutades".

Sõda sai alguse 7. oktoobril 2023, kui Hamas juhtis rünnakuid Lõuna-Iisraeli vastu, mille käigus hukkus umbes 1200 inimest ja üle 250 inimese võeti pantvangi. Praegu on Gazas veel 59 pantvangi, kellest kuni 24 arvatakse olevat elus.

Iisraeli sõjaline kampaania on Hamasi poolt juhitud tervishoiuministeeriumi andmetel tapnud Gazas 52 862 inimest, kellest valdav enamus on naised ja lapsed.

Toimetas Martin Vaher