
Portugalis 18. mail toimunud parlamendivalimised võitis 32 protsendiga Sotsiaaldemokraatide ja ühispartei-konservatiivsete Rahvaparteilaste Demokraatliku Allianssi koalitsioon.
32-protsendi valijate toetus annab peaminister Luís Montenegro koalitsioonile (AD) 230 kohalises parlamendis 89 kohta. Pedro Nuno Santose juhitav Sotsialistlik Partei kogus 23,4 protsendi valijate toetuse, ehk kaotas parlamendis 20 kohta. Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna sõsarparteid Chega toetas 22,6 protsenti hääletanutest ja see sai juurde kaheksa rahvaesindajat, vahendab Politico.
Santos teatas peale valimistulemuste teatavaks tegemist, et astub parteijuhi kohalt tagasi. Portugali sotsialistid pole valimistel nii hävitavalt lüüa saanud alates 1987. aastast. Uue esimehe valimiseks on sotsidel vaja korraldada parteikongress, mis võib põhjusel, et Montenegro "paremäärmuslastega" koostööd ei tee, panna uue valitsuse kinnitamise mõneks ajaks pausile.
Portugali põhiseadus ei sätesta, mis aja jooksul parlament peab kinnitama valitsuse ja peaministri, ehk riik võib ilma valitsuseta, elik valitsuse kohusetäitjaga, tegutseda terve valimisperioodi.
Samas sätestab põhiseadus, et erakorralisi valimisi ei tohi korraldada kuus kuud peale valimisi ja pool aastat enne presidendi ametiaja lõppu. Portugali presidendi Marcelo Rebelo de Sousa ametiaeg lõpeb 2026. aasta märtsis ehk kui Montenegrol valitsust moodustada ei õnnestu, jätkub poliitilist limbot riigis vähemalt järgmise aasta kevadeni.
Portugalis pole valimiskünnist ja nii osalevad parlamenditöös lisaks mainitud kolmele poliitilise jõule veel viis parteid (kommunistid, uusliberaalid ja rohelised, kokku 22 kohta).
Valimistulemused võivad pisut muutuda, kuna kõiki välismaal hääletanute hääli pole 19. mai hommikuse seisuga kokku loetud.
Hoolimata asjaolust, et viimase kolme aasta jooksul oli tegemist kolmandate parlamendivalimistega, osutus osalusprotsent suuremaks kui eelnevatel valimistel. 2024. aasta valimistel osales 59 protsenti hääleõiguslikest kodanikest, tänavu 64.
Chega osales esimest korda parlamendivalimistel 2019. aastal ja sai esinduskogus ühe koha. 2022. aasta valimistel pääses parlamenti 12 Chega esindajat. 2024. aasta 10. märtsil toimunud parlamendivalimised viisid esinduskokku 50 päris konservatiivi. Peale tänavusi valimisi on Chegal parlamendis 58 kohta.
Kuigi Montenegro koalitsioon sai juurde ühe koha rohkem kui Chega, võib valimiste suurimaks võitjaks pidada viimast.
Toimetas Karol Kallas