
Ameerika Ühendriikide julgeolekuametnikud on mõnda aega löönud häirekella, et riigi senistest kaitsesüsteemidest Venemaa ja Hiina Rahvavabariigi võimalike rünnakute vastu enam ei piisa.
Teise ametiaja seitsmendal päeval andis president Donald Trump kaitseministeeriumile käsu mõelda välja lahendus, kuidas hoida ära ja tõrjuda Ameerika Ühendriikide vastu suunatud uue põlvkonna õhurünnakuid. 20. mail teatas Ühendriikide vägede ülemjuhataja, et langenud on otsus Kuldse kupli nimelise raketikilbi tehnilise lahenduse osas, vahendab BBC.
Kuldse kupli varju soovib jääda lisaks Kanada.
Uudse raketikilbi ehitamiseks on peatselt kongressis hääletamisele minevas eelarves ette nähtud 25 miljardit dollarit (ca 22 mlrd €). Lõplikuks maksumuseks hinnatakse 175 miljardit dollarit ja töötav lahendus peaks valmima hiljemalt Trumpi käesoleva ametiaja lõpuks. 20 aasta perspektiivis küündivad süsteemi kulud arvatavalt üle poole triljoni dollari.
"Tuleviku" kaitsesüsteemi ehitamist hakkab juhtima Ühendriikide kosmosevägede (Space Force) kindral Michael Guetlein, kes hetkel teenib kosmosevägede kosmoseoperatsioonide asejuhina.
Kuldne kuppel peab maandama Ühendriikide vastu suunatud õhurünnakute ohud, sealhulgas tõrjuma võimalikud Venemaa ja Hiina Rahvavabariigi ülehelikiirusega ballistiliste rakettide rünnakud.
Kuldse kupli järgmise põlvkonna tehnoloogiast koosnevad "kihid" hakkavad paiknema nii maal, merel, õhus kui ilmaruumis. Sealhulgas orbiidile paigutatakse ohte jälgivad ja tuvastavad seadmed ning püüdurid.
Trumpi sõnul on Kuldne kuppel võimeline tõrjuma ohte, mis stardivad nii teiselt poolt maakera kui fraktsionaalsetelt orbitaalpommitussüsteemidelt (fractional orbital bombardment systems; FOBS).
Uue põlvkonna raketikilbi rakendamise strateegias on osa, mis näeb ette ohtude kõrvaldamise enne nende starti.
Kuldse kupli tõhususeks lubatakse ligi 100 protsenti.
Kuldse kupli ehitamises osalevad tõenäoliselt nii "põnevad ja salapärased" uusi tehnoloogiaid arendavad ettevõtted kui traditsioonilise kaitsetööstuskompleksi konglomeraadid. Üht-teist arengute kohta võib välja lugeda Lockheed Martini Kuldse kupli kirjeldusest, milles võrreldakse seda Manhattani projektiga ja muuhulgas mainitakse: "Kui horisondi tagant läheneb rakett, siis pole beetatestideks aega." See võib osutada teatud pahameelele, et korporatistlik kaitsetööstuskompleks peab jagama uute ettevõtetega seni ainult nende pärusmaaks olnud raha.
Toimetas Karol Kallas