
Ameerika Ühendriikide riigidepartemang saatis märtsis viis diplomaati Ühendkuningriiki täpsemalt uurima kui jõhkralt riigis inimeste alusvabadusi piiratakse.
Diplomaadid kohtusid teiste hulgas sündimata laste tapmisele vastu olevate ühiskonnategelastega, kes arreteeriti sündimata lapsi tapvate asutuste läheduses vaikides palvetamise eest, vahendab Telegraph.
Riigidepartemangu demokraatia, inimõiguste ja tööjõu büroo (Bureau of Democracy, Human Rights, and Labor; DRL) töötajad kohtusid lisaks Ühendkuningriigi välisministeeriumi ametnike ja riikliku ilmavõrgu tsensuuri eest vastutava järelvalveasutuse Ofcom töötajatega.
Ofcomile anti tsensorivolitused 2023. aastal ilmavõrgu turvalisuse seadusega. Kuna selle alusel saab sõnavabaduse eest karistada Ameerika Ühendriikide ühismeedia ettevõtteid, on sellest Donald Trumpi ajal saanud üks suuremaid kahe riigi vahelisi tüliküsimusi.
Väidetavalt on Ameerika Ühendriikide valitsus liitnud Ühendkuningriigi sõnavabaduse vaenulikkuse küsimuse kaubandusläbirääkimistega.
Lääne riigijuhte ehmatanud Müncheni Julgeolekukonverentsil peetud kõnes tõi Ühendriikide asepresident J. D. Vance läänelike väärtuste ühe suurema jalge alla tallajana näiteks just Ühendkuningriigi. "Tõenäoliselt on kõige murettekitavam on see, et vaadates sõpru Ühendkuningriigis, on südametunnistuse vabaduse tagasilanguse käigus sihikule võetud usklike brittide põhiõigused," osutas Vance oma kõnes.
Asepresident viitas konkreetselt, kuidas Ühendkuningriigis käsitletakse abordiasutuste lähedal vaikides palvetamist süüteona.
Ainult mõned päevad peale Vance'i Müncheni kõne, sai 74-aastasest Rose Docherty'st esimene sündimata laste tapmise asutuste ümber kehtestatud "puhvertsooni" seaduse ohver, millega keelati meeleavaldused lastetapuasutuste lähenduses.
"Kõik, mida ma tegin, oli rahumeelselt seismine ja ma olin valmis inimestega vestlema, seda nende nõusolekul ja kes selleks valmis olid. Ma ei rikkunud seaduseid, ma ei mõjutanud ühtegi inimest, ma ei ahistanud ega alandanud kedagi.
[Minu arreteerimine] pole õiglane. Südame teeb soojaks, kui inimesed mujalt maailmast sealhugas Ameerika Ühendriikide valitsus, saavad sellisest ebaõiglusest aru ja avaldavad toetust," rääkis Docherty Ühendriikide diplomaatidega kohtumise järel.
Samuti on Ühendriikide poliitikud tõstatanud 42-aastase Lucy Connolly teema, kes mõisteti 31 kuuks vangi ühismeedia postituste eest, milles ta nõudis õudustäratava Southporti kolme väikese tüdruku mõrva järel sisserände peatamist ja majanduspõgenike väljasaatmist.
Veebruaris, kohtudes Valges Majas Trumpiga, kinnitas Ühendkuningriigi peaminister Keir Starmer, et riigis sõnavabadusega probleeme ei ole.
Väljaande Times of Londoni kinnitusel vahistab Ühendkuningriigi politsei iga päev ühismeedias ja teistel platvormidel edastatud "ründavate" sõnumite eest rohkem kui 30 inimest.
Toimetas Karol Kallas