Donald Trump ja Marco Rubio Valges Majas kohtumisel Kongo DRV ja Rwanda välisministritega, 27.06.2025 Foto: Scanpix

Riigisekretäri Marco Rubio sõnul on 1. juuli seisuga Ameerika Ühendriikide rahvusvahelise arenguabi ameti USAID-i raiskav ja USA vaenulik tegevus lõppenud.

1. juulil avaldatud blogipostituses teatas Rubio, et põhjaliku analüüsi käigus selgus, et USAID-i abist pole ameeriklastele ja Ameerika Ühendriikidele mingisugust tolku ja abiorganisatsiooni näol oli tegemist " Ühendriikide maksumaksjate raha eest üleilmse valitsusväliste organisatsioonide tööstuskompleksi ehitamisega".

"USAID-il on peale Külma Sõja lõpuu näidata ette väga vähe tõsiseltvõetavaid tulemusi. Arengueesmärke suudeti täita harva, tihti kaasnes abiga hoopis ebastabiilsuse suurenemine ja Ameerika [ühendriikide] vastane meelsus," kirjutas Rubio. Riigid, kes USAID-st kõige rohkem kasu said, nagu näiteks Sahara aluses Aafrikas, ei vastanud samaga ja näiteks hääletavad ÜRO-s reeglina USA huvide vastu

Riigisekretäri sõnul rahastavad Ühendriigid edaspidi ainult välisabi programme, milles seatakse esikohale Ameerika Ühendriikide valitsuse esimused.

Kõigi USAID-i poolt korda saadetud jubeduste seast toob Rubio välja, et USAID rahastas ülemeremaades uusmarksistlikku ajupesu (DEI), tsensuuri ja režiimimuutuseid ning andis lisaks raha Hiina Rahvavabariigi ja teiste USA geopoliitiliste vaenlaste organisatsioonidele ning terroristidele. Kõige lõpuks tekitas USAID-i abi abisaajates sõltuvust. Tema sõnul ei pea USA maksumaksjad rahastama maailma läbikukkunud riikide saamatuid valitsusi. 

Ühispartei, süvariigi ja suurte "heategijate" (n Bono ja Bill Gates) USAID-i sulgemise teemalisest kärast võib välja lugeda, et üleilmastujate uue maailmakorra kavad on saanud märkimisväärselt kannatada.

Kolm nädalat tagasi käskis Rubio ühendriikide saatkondadel vallandada viimasedki USAID-i ametnikud.  

Mai lõpus kongressi ees aru andes rääkis Rubio:

"USAID-i ühest abidollarist jõudis tegelike abivajajateni keskmiselt ainult 12 senti. Ülejäänud 88 senti liikus valitsusväliste organisatsioonide taskutesse. Isegi abitegevust puudutavate reformide ja kavandatavate muutuste järel on Ameerika Ühendriigid maailma suurim välisabi osutaja ning osutab seda suuremas mahus kui kümme järgnevat riiki kokku. 

Näiteks Hiina Rahvavabariik ei osuta välisabi, vaid tegeleb selle asemel kiskjaliku laenamisega ja pakub riikidele võlalõkse."

Toimetas Karol Kallas