Umbes selline mulje jääb viimastel päevadel Ekspress Grupi (vt siit, siit, siit, siit, siit ja siit) ja ka Eesti Rahvusringhäälingu (kas keegi üldse enam imestab?) üles klopitud meediakärast Sihtasutuse Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks (SAPTK) rahastamise ümber. Tänasest Eesti Päevalehest võis lugeda, et SAPTK on mingil hämaral viisil seotud lausa Ukraina separatistide ninameestega.
Katsed näidata, et SAPTK rahastajate või vähemalt ideeliste toetajate seas on Putini režiimiga seotud isikud, teenivad vaid üht propagandistlikku eesmärki – tuleb jätta mulje, et perekonna ja traditsioonide kaitsjad esindavad kurjust, pimedust ja tagurlust. On ju Putin lasknud Venemaal vastu võtta „homofoobsed“ seadused ja flirdib õigeusuga („progressiivse üldsuse“ meelest ristiusu eriti patriarhaalse ja kivinenud, bütsantsliku versiooniga), esinedes kristlaste ja kristlike väärtuste kaitsjana ning pidurdades progressi ja vabadust.
Samal ajal on meie patroonid USA ja Suurbritannia, kellele ainsana (vist?) saame Putini Venemaa rünnaku korral loota, seadnud oma poliitiliseks eesmärgiks inimõiguste ja vabaduse levitamise sildi all „homoabielude“ läbisurumise kogu maailmas. USA asepresidendi Joe Bideni sõnul on nn homoõiguste kaitsmine tsiviliseeritud rahvaste tunnuseks ja seda tuleb pidada olulisemaks kui austust kohalike tavade ja traditsioonide vastu. „Mind ei huvita, milline teie kultuur on,“ ütles Biden. Hüva, härra asepresident, me peame seda meeles.
Kuid tuleb tunnistada, et aprillis riigikogu menetlusse võetud kooseluseaduse eelnõuga on kaasnenud oskuslik ja järjekindel meediakampaania. Liiguvad kuuldused suurtest rahadest ja professionaalsetest suhtekorraldusfirmadest. Igal juhul on kooseluseaduse vastaste ja Putini ühte paati panemise võte hästi töötanud, sest Ukrainas süveneva konflikti taustal on kasvanud eestlaste patriotism ja vastumeelsus agressiivse idanaabri tegemiste suhtes.
Teisalt on just kooseluseaduse eelnõu ümber toimuv halastamatult esile toonud Eesti nn demokraatia silmakirjalikkuse. Usun, et eelnõu esitajad saavad tegelikult ka ise aru, kui räpast asja nad ajavad. Eks nende hulgas ole nii põhimõttelisi revolutsionääre kui tuulenuusutajatest (kuigi seekord kannab tuul kohale eriti paha lõhna) kaasajooksikuid, kes püüavad iga korra ajal pumba juures olla.
Miks aga on vait Eesti vaimuinimesed, kes muidu on nii tundliku närviga? Miks kuuleme vaid sellest, et üks tuntud muusik kutsus boikoteerima üritust, kus pidi esinema Putinit fännav märulistaar, või sellest, et üks tuntud kirjanik boikoteerib venekeelse märgistusega piima? Kas vaimuinimeste korrumpeerumine ja hirm süsteemiga pahuksisse sattuda on juba nii suur, et ei taha ega julge häält teha? Või ei tööta enam sisemine, moraalne kompass?
Ja miks vaikivad Eesti ajakirjanikud, meie „vaba“ ajakirjandus? Tõsi, Postimehe vanemtoimetaja Priit Pullerits hoiatas oma blogis, et selles küsimuses on ajakirjandus valinud poole. „Kooseluseaduse üle peetavas debatis on Eesti ajakirjandus näidanud end putinliku propagandavahendina,“ kirjutas Pullerits juuni alguses, ja iga uus Jumala päev näitab, et tal on kahjuks õigus.
Ka Toivo Tänavsuu esines igati vapralt ja väärikalt ETV „tasakaalustatud“ saates. (Kes ei tea, siis „tasakaalustatus“ Eesti Rahvusringhäälingu moodi on ühes saates kolm eelnõu pooldajat ja üks vastane – täpselt nii toimiti ka Vikerraadio saates „Kirikuelu“.) Aga no kuulge, kas siis „neljandat võimu“, seda demokraatia vahikoera, ei huvitagi, kuidas välissaatkondade ja lobigruppide ning maksumaksja raha toel surutakse läbi seadust, mis avab täiesti uue peatüki meie ühiskonna sotsiaalses korralduses? Või on meedial endal suu ümber rasvavõru? Või hoopis meelekohal püssitoru? Kuid peale Ekspress Grupi väljaannete ja „erapooletu“ Rahvusringhäälingu on ju muidki kanaleid ja lehti, mis saaksid soovi korral teha seda, milleks nad on kutsutud ja seatud – nimelt uurivat ajakirjandust.
Võitlus kooseluseaduse vastu on muutumas üha enam võitluseks Eesti tõelise vabaduse ja väärikuse eest. Me võitlesime nõukogude ikke vastu, et säilitada oma kultuur ja keel ning võita tagasi meilt röövitud riiklik iseolemine. Nüüd tuleb meil seista autoritaarse liberalismi tülgastava orjuse vastu, välismaise diktaadi ja end Karl Vaino kombel võõrisandate teenistusse müünud valitseva kliki vastu, kes armastavad küll demokraatiast rääkida, ent kelle teod näitavad midagi muud.
Ühendagem jõud ja seiskem oma riigi väärikuse, traditsioonide ja alusveendumuste eest. Kasvõi veel viimast korda. Praegu on veel võimalus, praegu on veel aega.
Artikkel avaldati algselt portaalis Meie Kirik ning on siin reprodutseeritud autori loal.
Vt seonduval teemal:
- Markus Järvi: "Eesti Päevaleht levitab SA Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks suhtes alusetuid süüdistusi", SAPTK.ee, 25.07.2014
- Varro Vooglaid: "Ajakirjandusliku karistusoperatsiooni musternäide", ERRi uudisteportaal, 28.08.2014
- Varro Vooglaid: "Häbi, Eesti Päevaleht", De Civitate, 29.07.2014