Kolmapäeval kooseluseaduse rakendusaktide poolt hääletanud IRL-i liige Maire Aunaste talitas oma sõnul südametunnistuse järgi, eelistades seda erakonna seisukohale. IRL-i fraktsiooni juht Priit Sibul seadis kahtluse alla, kas kolleegidest erinevalt hääletanud Aunaste peaks IRL-i kuuluma, kuid vabandas hiljem tema ees.
"Kui on valida, kas erakond või perekond või endised kolleegid või kogu inimkond, siis ma igal juhul valin oma südametunnistuse järgi ja ma ei muutu selles suhtes loomulikult parteisõduriks. Ja õnneks mu arvates on IRL nii demokraatlik, et mitte kedagi ei sunnita," rääkis Aunaste ETV uudistesaates "Aktuaalne kaamera".
Ühele pettunud valijale põhjendas Aunaste oma otsust sellega, et kooseluseaduse rakendusaktide vastuvõtamata jätmine tähendaks Eesti ühiskonnale suurt sammu tagasi ning liikumist kaugesse ja pimedasse nõukogude aega, mis olevat piinlik.
Aunaste erakonnakaaslane ja riigikogu fraktsiooni juht Priit Sibul kirjutas pärast eilset hääletust Facebookis, et ta on pettunud, sest fraktsioon ei olnud ühiselt eestseisuse seisukohaga üht meelt:
"Kurb või mitte, aga olenemata ametist ei ole fraktsiooni esimehel võimalik kedagi sundida hääletama teistviisi kui ta tahab. Saadik on oma mandaadis vaba. Ometi on tal võimalus suhtuda respektiga oma erakonda, fraktsioonikaaslastesse ja erakonna valijatesse. Erakonna valijatesse eriti kui tal omi peaaegu polegi. Ma pole kindel, kas inimene, kel selline austus puudub, peaks IRL-is jätkama."
Sibul lisas, et tal ei ole etteheiteid hääletamata jätnud fraktsioonikaaslastele Marko Mihkelsonile ja Mart Nutile. Neljapäeva keskpäeval aga vahendas meedia Priit Sibula vabanduse Maire Aunaste ees: "Vabandan oma erakonnakaaslase Maire Aunaste ees oma eileõhtuse sotsiaalmeedia postituse pärast. Minu avaldus oli kantud esmastest emotsioonidest kogu ühiskonnas palju poleemikat ja lõhestumist tekitanud seaduse üle, mille osas mul on kindlad veendumused."
"Kinnitan, et Maire on hea kolleeg, kuigi oleme mõnedes küsimustes eri seisukohtadel. Kooseluseadus on teema, kus eriarvamused ei lähe koalitsioonileppe, vaid maailmavaate ja isiklike tõekspidamiste järgi," teatas Sibul juba palju leplikumalt.
SAPTK juhatuse esimees Varro Vooglaid leiab, et valimistel vaid 679 häält kogunud Aunaste üleriigilises nimekirjas väga kõrgele 5. kohale paigutanud ja seeläbi ta riigikogusse upitanud IRL ei tulistanud sedasi tegutsedes jalga üksnes iseendale, vaid on valmistanud pettumuse pereväärtusi austavale erakonna toetajaskonnale.
"Maire Aunaste toomine IRL-i valimiskampaaniasse oli algusest peale selgelt populistlik käik, mis on läinud ja läheb jätkuvalt IRL-ile kalliks maksma," ütles Varro Vooglaid portaalile Objektiiv.
"Kui erakond püüab hääli välja meelitada, seades kõrgetele kohtadele kandidaatideks lihtsalt tuntud meelelahutajad, selle asemel, et tõsta esile julgelt ja kindlalt konservatiivsete väärtuste eest seisvaid isikuid, siis lastakse iseendale jalga. Ja nüüd näeme, et jalga on lastud mitte ainult iseendale, vaid ka IRL-i perekonda ja pereväärtusi austavale toetajaskonnale."
25. novembril toetas kooseluseaduse rakendusseaduse saatmist teisele lugemisele 42 riigikogu liiget, eelnõu tagasilükkamise poolt oli 41 saadikut. Mitmed saadikud ei hääletanud, nende seas ka IRL-i liikmed Marko Mihkelson ja Mart Nutt.