Pärast uusaastaöö massiahistamisi erinevates Euroopa linnades on Ida-Euroopa riigid hakanud otsustavalt nõudma, et EL-i välispiirid suletaks ja migrantide kontrollimatu sissevool peatataks täielikult. Samuti kostab Ida-Euroopast üha teravamat ja otsekohesemat kriitikat läänes domineeriva multikulturalismi ideoloogia aadressil.
Slovakkia peaminister Robert Fico on juba palunud Euroopa Liidu liikmesriikidel kokku kutsuda erakorraline ülemkogu, tuues põhjuseks aastavahetusel mitmel pool Saksamaal, Austrias, Šveitsis ja mujal aset leidnud seksuaalrünnakud, mille toimepanijateks olid migrandid, kellest osa on alles hiljuti "põgenikena" Euroopasse tulnud.
Ühtlasi ründas Fico eile tehtud avalduses jõuliselt multikulturalismi ideoloogiat, nimetades seda "ulmeks". Slovakkia peaministri hinnangul tõestavad multikulturalismi ebaõnnestumist nii Kölnis kui ka Pariisis aset leidnud sündmused. "Multikultuurilise Euroopa idee on läbi kukkunud," ütles Fico ja lisas: "Migrante ei saa integreerida, see on lihtsalt võimatu."
ERR-i uudisteportaal kirjutab õpetlikul toonil, et "5,4 miljoni elanikuga Slovakkia, mis kontrollib EL-i ja Ukraina vahelist Schengeni viisaruumi välispiiri, on katoliiklik ja homogeense demograafilise profiiliga riik, millel puudub kogemus põgenike vastuvõtmisel. Seetõttu toetab enamus slovakkidest Fico rändepoliitika alast kurssi."
Slovakkia peaministri ettepanekutele avaldas toetust Tšehhi peaminister Bohuslav Sobotka, kes teatas Twitteris: "Tšehhi on valmis toetama kõiki samme, mis kiirendavad EL-i välispiiri kindlustamist, seal hulgas ka erakorralise Euroopa ülemkogu kokku kutsumist."
Jõulupühade ajal tehtud pöördumises nimetas Tšehhi president Miloš Zeman Euroopat tabanud rändetulva "organiseeritud sissetungiks" ja soovitas migrantidel, kelle seas on ülekaalukalt esindatud noored ja tugevad mehed, kodumaale tagasi pöörduda ja oma vabaduse eest võitlema hakata.
Ungari peaminister Viktor Orbán ütles eile, et Euroopa Liitu sisenev rändevoog tuleb peatada täielikult, mitte piirduda vaid selle aeglustamisega. Selle lõppemine saab Orbáni sõnul olema 2016. aasta määravaim küsimus. Samuti kutsus Ungari valitsusjuht üles ehitama Euroopa kaitseliini Kreeka põhjaossa piirile Makedoonia ja Bulgaariaga.
Pärast Pariisi terrorirünnakuid kritiseeris Viktor Orbán otsekoheste sõnadega Euroopa suutmatust rändekriisile lahendust leida, öeldes: "Millise külje alt me ka asjale ei läheneks, on Euroopa Liit kindla suunata. [—] Me sipleme ideoloogiate võrgus, selle asemel, et konkreetselt tegutseda, tuginedes oma kainele mõistusele ja kultuurilistele traditsioonidele."
"Mitme Euroopa riigi juhid töötavad siiani välja skeeme, kuidas tuua sisse immigrantide masse, selle asemel, et teha praktilisi samme inimeste sisserände peatamiseks," lisas Ungari peaminister. "Brüsselis väidetakse endiselt, et immigratsioon on hea nähtus. Samal ajal näeme igapäevaselt, et immigratsioon on halb, et sellest tulenevalt mõlemad osapooled ei võida, vaid hoopis kaotavad."