Rein Raua arvates pole enamik end konservatiivideks nimetavaid Eesti poliitikuid üldsegi konservatiivid, vaid hoopis traditsionalistid, ja sageli veel üsna radikaalsed. Raud peab kooseluseadust just nimelt konservatiivseks lahenduseks, kuid kujunenud olukord viib tema hinnangul pigem samasooliste abielu peatse legaliseerimiseni Eestis.
"Kui kellelgi tekib soov kehtestada tänapäeva ühiskonnas šariaati, keskaegse Euroopa kultuurinorme või hilisemat seisuseühiskonda, siis on need hoopis radikaalid, keda eristab Robespierre'i jakobiinidest eeskätt kehvem juurdepääs giljotiinile," kirjutab Tallinna ülikooli kultuuriteooria professor Rein Raud kultuurilehes Sirp ilmunud pikemas essees.
"Pigem võiks neid inimesi niisiis nimetada traditsionalistideks, aga ka seda teadmises, et kunagi pole võimalik taaskehtestada midagi, mis on kunagi juba olnud: alati on see vaid kehtestajate endi üsna ühekülgne ettekujutus nende ideaalajastust, millel on ruumilisema ajalooteadmisega tihti üsna vähe ühist. Ka ei ole need projektid enamasti realiseeritavad," leiab Raud.
Professori arvates oleks kooseluseadus olnud just konservatiivse poliitika ilming, kuna see oleks võtnud teema aastateks päevakorrast maha.
"Mis praegu juhtub, on ennustamatu, aga suurema tõenäosusega pean võimalikuks, et viie kuni kümne aasta jooksul legaliseeritakse Eestis samasooliste paaride abielu, sest pinge kasvab ja jõuab teatava punktini, kus poolikud lahendused enam ei toimi – või jõuab polariseerumine niikaugele, et ühiskond lakkab toimimast," kirjutab Raud.
Eesti Päevaleht nimetas 2015. aastal Rein Rauda Eesti kõige mõjukamaks inimeseks hariduse- ja teaduse valdkonnas.