Suurbritannia Iseseisvuspartei (UKIP) juht Nigel Farage ütles Euroopa Parlamendis peetud kõnes, et brittide otsus liidust välja astuda oli tingitud neile peale surutud föderalismist ning et Suurbritannia ei jää viimaseks liikmesriigiks, mis lahkub.
Teisipäeval, 28. juunil, arutas erakorralisele istungile kogunenud Euroopa Parlament Suurbritannias toimunud referendumi järel kujunenud olukorda. Avakõnet pidades osutas Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker UKIP-i saadikutele ja märkis: "See on viimane kord, kui te siin plaksutate… miks te ikka veel siin olete?"
Ühendkuningriik ei jää viimaseks
"Kas pole naljakas, et kui ma 17 aastat tagasi siia tulin ja ütlesin, et tahan juhtida kampaaniat, mis viib Suurbritannia Euroopa Liidust välja, siis teie kõik naersite mu üle. Noh, pean ütlema, et praegu te ei naera, eks ole?" alustas Nigel Farage oma sõnavõttu pärast seda, kui spiiker Martin Schulz kutsus käratsevad saadikud korrale.
UKIP-i juhi hinnangul ei suuda Euroopa Liit endale tunnistada, et ühisraha on ebaõnnestunud, Kreekale ja teistele Vahemere äärsetele riikidele ei õnnestunud vaesust peale suruda ning samuti on läbi kukkunud rändepoliitika.
"Teie suurim probleem ja ka peamine põhjus, miks Ühendkuningriik hääletas, nagu ta hääletas, on see, et te olete hiilivalt ja kavalusega brittidele ja teistele Euroopa rahvastele peale surunud poliitilise liidu, ilma et te neile tõtt räägiksite," jätkas Farage saalist kostva kära valjenedes.
Farage'i sõnul kujutas brittide lahkumisotsus endast tavaliste inimeste ülestõusu, et võtta tagasi võim ja riiklik suveräänsus.
"Ühendkuningriik ei jää viimaseks liikmesriigiks, mis Euroopa Liidust lahkub," ennustas Farage.
Pahameeleavalduste saatel lisas UKIP-i liider: "Ma tean, et ükski teist ei ole oma elus kunagi korraliku ametit pidanud, äris või kaubanduses töötanud, rääkimata töökohtade loomisest."
Samas kutsus Farage Suurbritannia ja Euroopa Liidu edasiste suhete paika panemisel käituma täiskasvanulikult ja mõistlikult ning avaldas toetust kiiretele läbirääkimistele.
Toimunust pole midagi õpitud
Põlissoomlaste erakonda kuuluva europarlamendi saadiku Jussi Hallaaho hinnangul pole märgata, et EL-i juhid või parlamendiliikmed kavatseksid toimunust midagi õppida.
"Äsja pidas Euroopa parlament täiemõõtmelise lisaistungi Brexitist ja sellega liituvast avalikust teavitamisest. Ei ole tugevaid ega isegi nõrku märke sellest, et keegi kavatseks midagi toimunust õppida," vahendab portaal Uued Uudised Hallaaho sõnu.
"Komisjon ja vana võimukolmik (EPP, S&D, ALDE) keskendusid põhiliselt Farage'i, LePeni, natsionalismi ja muude "tumedate jõudude" sõimamisele. Kõnedes rõhutati, et britid tuleb liidust kiiresti välja saada, et ülejäänud 27 maad pääseksid vastavalt rahvaste tahtele ehitama üha laiemat, sügavamat ja ulatuslikumat liitu. Suur osa ajast kulutati sellele, et saal plaksutas püsti seistes väiklastele ja lamedatele väljaütlemistele."