Juubeliaasta Maarjamaa 800 embleem

Möödunud nädalal avatud Eesti Rahva Muuseumis üles pandud eksponaat, mis kutsub jalaga lööma Neitsi Maarja kujutist, tuleks kiiresti eemaldada, leiab Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna esimees Mart Helme.

"Mis tahes kaalutlustel seda eksponaati ka üles ei pandud, lõpptulemus pole mitte ainult piinlik, vaid skandaalne. Riik näitab üles lugupidamatust nii Eestis elavate kristlaste vastu kui ka kõigi nende kristliku taustaga väliskülaliste vastu, kes meie riigiga tutvudes Eesti Rahva Muuseumist läbi astuvad," ütles Helme.

"Probleem pole ainult halvas maitses või kultuurituses. Ususümbolite teotamisel on ka poliitiline mõõde. Sümbolite kallale minek võib viia ühiskondlike pingete ning riikidevaheliste suhete jahenemiseni. Me ei tohi muu hulgas unustada ka seda, et suur osa Eesti venelastest on usuliselt aktiivsed ning riiklikult heakskiidetud usuline solvang ei anta integratsioonile kaasa."

Jalahoop Neitsi Maarja kujutisele on Helme väitel ühtlasi jalahoop meie ajaloole ja väärtustele. "Teatavasti 13. sajandil, mil meid Euroopasse integreeriti, tunti praegust Eesti ala Maarjamaa nime all."

Helme leiab, et ERM-i ebaõnnestunud eksponaat tuleks enne suurema kahju sündimist maha võtta. "Tegemist on siiski Eesti riigi ühe olulisima muuseumi ametliku väljapanekuga, mida hakkavad nägema kakssada tuhat inimest aastast, kui uskuda ERM-i külastatavuse prognoosi. Ei ole vaja tekitada ühiskonnas lisapingeid."

Reedel juhtis problemaatilisele eksponaadile tähelepanu ERM-i sisse õnnistanud EELK peapiiskop Urmas Viilma. Oma nõutust ja nördimust on avaldanud ka Priit Sibul, Erki Nool ja Tõnis Palts, samuti ajakirjanik Katrin Lust.

Teisalt on ERM-i püüdnud kaitsta sotside ridadesse kuuluv riigikogu liige Toomas Jürgenstein, kes on ka EELK liige ja endine religiooniõpetuse õpetaja.

ERM-i avalike suhete juht Kaarel Tarand aga teatas vastuseks Viilma kriitikale, et Eesti on ilmalik riik, kus peaks olema lubatud usku pilgata. Samuti ei peaks tema sõnul riigiasutused olema seotud usuliste vaadetega.

Kaarel Tarand: meil on ilmalik riik, kas usku ei tohi siis pilgata?